... zpět na předchozí stranu                                     Esoterika rostlin  

  Než budete používat jakoukoliv zde uvedenou bylinu vnitřně, vždy se nejdříve poraďte se svým lékařem.

Byliny Slunce

   Prvek  : 

    oheň

   Orgán :

    srdce

   Oblast působení  :

   představivost

   Typ :

   cholerický

   Funkce:

   povzbuzující

   Vlastnosti : 

   hřejivé a vysušující

   Podporují základní energii těla, která může být srovnávána s čínskou chi či indickou pránou.
Střežte si srdce, neboť slunce je základem života.

  Heřmánek  římský

   Latinský název

    Anthemis nobilis (Camaemelum nobile)

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy,
    třísloviny

   Polarita

    mužská

   Živel

    voda

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

   Jarní polévky

 Heřmánek symbolizuje trpělivost v neštěstí. Bylina skromnosti. Bývá spojována s Bohyní Dianou. Dívky a ženy, které ji užívaly měly zvláštní magickou moc. Vynikaly psychickými, telepatickými a jasnovideckými schopnostmi.Používán vyššími kněžkami. Při obřadech bývá používána tato bylina pro podporu snášenlivosti a pokory. Heřmánek je také dekorativní rostlinou. Heřmánek římský má výraznější vůni nežli heřmánek pravý.
Jiné názvy :
     Rmenec sličný, marunka, harmoníček, ormánek, kamilka, rmen, rumánek.
Pěstování :
     Slunná stanoviště s půdami středními, humózními, s dostatkem vápníku. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo.
Sběr :
     Květy se sbírají za suchého počasí od července do srpna po rozvinutí úborů  a suší se v tenkých vrstvách ve stínu při teplotě 40 °C.
Lékařské použití :
     Potíže trávicího systému a nervové poruchy . K potlačení bolesti hlavy, úzkosti, nespavosti, bušení srdce a na bázlivost. Vhodné pro děti trpící nočními můrami, k utišení bolestí při růstu zubů. Lze jej použít jako ústní voda k potírání dásní.
     Dále na  žaludeční vředy, průjmy, zácpy a jiné střevní potíže, usnadňuje vstřebávání potravy. Také pomáhá při bolestech uší, neuralgii, otocích a zanícených ranách. Blahodárný vliv na ženské orgány, na uklidnění menstruačních bolestí, na předmenstruační napětí a k regeneraci po porodu. Výborným prostředkem k ošetření pleti, odstraňuje zarudlé skvrny a tónuje pleť. Dětem se věší tato bylinka nad postýlku - odhání nemoci.
Emocionální použití :
     Působí v oblasti čakry solárního plexu. Uklidňuje, utišuje a napomáhá soustředění - při záchvatech vzteku z obav ( emočně deprimované, nemilované a nepotřebné). Vhodné pro popudlivé, přecitlivělé a roztěkané osoby. Dává pocit dobré pohody a bezpečí. Odstraňuje zmatenost a netečnost. Čakra solárního plexu je místo odkud lze čerpat energii ostatními, pokud ji nemáme uzavřenu a kteří nemají sebeobranný instinkt a umožňují tak  jiným osobám odčerpávat svoji energii - heřmánek pomáhá uzavřít tuto čakru.
Magické a rituální použití :
     Rituály : láska, peníze, spánek, očista. Jedná se o rostlinu ochrannou a očistnou. Sype se kolem domu - odvrací kletby a kouzla proti obyvatelům vyslaná. Použijte heřmánkového kadidla v místnosti umírajícího - ulehčení přechodu do jiného světa. Při všech povzbuzujících rituálech pro ženy a dívky. Kadidla se též užívá k usnadnění meditace.
POZOR - přivolává spánek.
Persefona
byla dcerou bohyně Deméther a manželka vládce říše Háda. Rituál povzbuzení,rituál  odvahy =
= heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Artemis
byla řecká bohyně lovu, měsíce a kouzel. Ochrana před vysávání energie jinou osobou =
= heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Lze použít i koupel. V  akutním případě použít éterický olej a pár kapek rozetřít na solar plexu.
Afrodíté
byla bohyně krásy a lásky, půvabu. Rituál lásky = heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Malátnost kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g. Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Únava
Smíchejte 20 g heřmánku, 20 g kozlíku, 20 g třezalky, 20 g bezu černého, 20 g levandule, 20 g lípy. Tři čajové lžičky směsi přelijte 3 šálky, vařte 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Hubenost 1
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku a 25 g heřmánku. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Hubenost 2
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku , 25 g heřmánku a 25 g pískavice řecké seno. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Klidný spánek
vhodné pro děti trpící nočními můrami
Heřmánek přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje.
Nadýmání
Smíchejte 10 g plodu kardamonu, 10 g puškvorce, 20 g kozlíku, 30 g máty pepr., 30 g heřmánku. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 2 šálky vody, nechte vařit 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 1 šálek po obědě a druhý večer před spaním.
Podpora pocení
15g lipového květu, 15g květů černého bezu, 15g květů divizny, 15 g heřmánku smícháme. 2 čaj, lžičky zalijeme vařící vodou a necháme chvíli odstát. Doporučuje se pít čaj horký.
Zrak - kapky
Smíchejte po čajové lžičce světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a                    nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.

Jalovec

   Latinský název

    Juniperus communis

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, silice, hořčiny

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    vydatné koření

   Jiné použití 

    s oblibou užíván ve  fytoterapii a aromaterapii

Jiné názvy :
     Boleraz, bor, borovec, chvojka,
Pěstování :
Slunná stanoviště.
Sběr :
Sbírají se jalovčinky na podzim a v zimě.
Lékařské použití :
Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle (toxické či infekční působení), silně močopudný - odvádí z těla přebytečnou vodu a zvyšuje tvorbu moči. Dezinfekční prostředek na močové cesty. Povzbuzuje energii a celkovou vitalitu.
Nepodávejte velmi slabým lidem  zesláblým nemocí, těhotným ženám, kojícím matkám, dětem a starším lidem. Užívat maximálně 3 týdny, poté na tři týdny léčbu přerušit a poté dokončit. Nevhodné pro lidi, kteří prodělali ledvinové onemocnění nebo trpící vysokým krevním tlakem.
Emocionální využití :
Jalovec je bylinou základní čakry v níž je uložena hadí síla (kundalini), je vhodný zejména pro zemní typy (kozoroh, býk a panna), jimž chybí vzletnost a odvaha riskovat. Vhodné pro lidi hledající duchovnější způsob svého života a kteří chtějí využít sílu ohně. Oheň ukazuje směr, energizuje vůli a dodává odvahu.Základní čakra je spojována s těmi, kteří omezují své jednání na úkony nutné pro přežití, ať již ze strachu, obavy, zloby či nenávisti. Jalovec umožňuje posuzovat věci více nezaujatě. Odpoutává od utkvělých představ a zášti, od zloby a násilí.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : ochrana, láska, exorcismus, proti krádeži. Odpuzuje hady. Meditace o vlastní sexualitě - jalovcový rituál.
Jalovcový rituál - rituál 1. čakry
     Vhoďte 5 jalovcových bobulek na rozpálené dřevěné uhlí vždy když nastane nov po východu první hvězdy. Meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti , aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba či symbol vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit svou spiritualitu do každodenního života . Nechejte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm . Praktikujte po dobu tří měsíců. Poznamenejte si změny, k nimž došlo ve vašem duchovním životě.
Získání větší duševní energie
     Začněte v období, kdy se Měsíc nachází v novu. Zapalte jalovec jako kadidlo, každý večer po východu první hvězdy. nad vůní kadidla meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje náš svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba nebo symbol Vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit svou spiritualitu do každodenního života. Nechte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm.
Porucha trávení
nechutenství, nadýmání, zácpa, žaludeční vředy; užívají se bobule - jalovce.
Jalovčinky jíme následovně : 1 den - 4 bobule, 2 den - 5 bobule, 3 den - 6 bobule, 4 den - 7 bobule atd. až do deseti bobulí. Pak se denní příděl jalovčinek opět snižuje , až dosáhneme počtu 5 bobulí
Menstruační bolesti
Smíchejte bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí.  Zalijte bílým vínem. Před použitím ohřejte.
Menstruace slabá, spojená s bolestmi žaludku
Smíchejte 30 g bobule jalovce, 30 g pelyňku pravého, 20 g routy vonné a 20 g mochny husí. Lžičku směsi přelijeme šálkem vody a vaříme 5-10 minut. Poté scedíme. Denně večer vypijte 2 šálky teplého čaje.
Chronické onemocnění ledvin
Smíchejte 30 g bobulí (cca tři lžičky) přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 3 šálky denně.
Fosfátové kameny
Smíchejte 15 g šípku, 15 g jalovcového plodu, 20 g březového listu a 100 g mořeny barvířské.
Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně
Onemocnění močového měchýře a ledvin
Smíchejte 10 g kopřivy, 10 g zlatobýlu, 10 g jalovcového plodu, 10 g kořenu jehlice trnité, 10 g řebříček, 20 g přesličky rolní a 30 g březového listu. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně
Bolesti zad a kloubů
Smíchejte 2 šálky jalovčinek, 2 šálky olivového oleje a zanechte přes noc nabobtnat ve vodě. Bobule smíchejte s olejem a zahříváme 30 min na mírném plameni. Můžeme scedit.
Žlučníkové bolesti
Smícháme 40 g čekanky, 20 g jalovcového plodu, 20 g pampelišky, 20 g zemědýmu. Dvě čaj. lžičky směsi přelijte 2 šálky vody a nechte vařit 5 - 10 minut, sceďte a užívejte 2 x denně šálek teplého čaje 1/2 hodiny před jídlem.
Obranyschopnost
Smíchejte 10 g jalovce, zeměžluče, pískavice řeckého sena, kopřivy, šípku, řebříčku, zeměžluče.  Lžičku  směsi přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme, scedíme. Pijeme 3 šálky denně po dobu 8 týdnů.

Měsíček zahradní

   Latinský název

    Anthemis nobilis, Calendula officinalis

   Polarita

    mužská

   Vlastnosti

    hřejivé a vysušující

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny

   Kuchyňské použití 

  vydatné koření, od dob starověkého Říma se její čerstvé nebo   sušené okvětní, plátky používaly jako náhražka šafránu. Okvětní lístky do polévek, rýžových a  sýrových pokrmů.

   Jiné použití 

    Tato bylina má také kosmetické a dekorativní použití.

Jiné názvy :
     Kalendule, krusíček, nehtík, pampalík, pazourek, sluníčko, umrlčí karafiát .
Pěstování :
     Slunná stanoviště s půdami středn2 humózními, s dostatkem vápníku. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo.
Sběr :
     Jednou vysetá zůstává věrná zahradě samovýsevem, s léty ztrácí na velikosti květu, barvě a plnosti, v suchém roce bývá napadán houbovitými chorobami - výšku byliny zkrátit na velikost dlaně - vyrazí zdravé výhonky. Sbírá se květ od července do srpna.
Lékařské použití :
     Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí. Zeměžluč pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. esmělým, bojácným nebo opatrným. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.
Magické a rituální použití :
     Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy, vyvolává prorocké sny - a snění, odřeniny, popáleniny (poté co ustoupí horkost).
Nízký tlak
Květy měsíčků přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a osladíme medem. Oživuje.
Krevní čistidlo
Měsíček přelít vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Zánět spojivek
500 ml růžové vody, 1 ml měsíčkové tinktury, 40 ml habru obecného
Vše dobře promícháme. Do této směsi namočíme kousek vaty a přiložíme na oční víčko.
Pohlavní orgány
poševní záněty, svědění rodidel apod. - Měsíček přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat, používejte jak formou čajů tak koupelí

Rozmarýn lékařský

   Latinský název

    Anthemis nobilis (Rosmarinus officinalis)

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    vydatné kořenído omáček, polévek atd.

   Jiné použití 

    Dekorativní, aromaterapie, 

  Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. V době morové epidemie se pálil před dveřmi domu, aby se zabránilo šíření nemoci. Jako prevence a zároveň jako desinfekce byl  pálen spolu s jalovčinkami v pokojích nemocných a v nemocnicích. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř s modrofialovými květy. Plod je tvrdka. Teplomilná rostlina
Jiné názvy :
merdov, mořská rosa
Pěstování :
     Často jako pokojová rostlina či v přenosných nádobách, které přes léto dáváme na balkón či zahradu. V zimě ji umístíme do světlé bezmrazé místnosti.
Množí se řízky asi 10 cm dlouhými. Lze jej množit i semeny.
Sběr :
     Sbírají se listy a nedřevnatá nať v době květu a suší se v tenké vrstvě ve stínu při teplotě 35 °C.  Zhotovujeme mast, olej a odvar.
Lékařské použití :
     Rozmarýn působil divy při hadích uštknutích a bodnutí hmyzem. Listy podporují krevní oběh. Zmirňují bolest při zvýšeném krevním tlaku. pomáhají při trávení tuků, při bolestech kloubů a při revmatických potížích. Antiseptické kloktadlo a ústní voda.
Emocionální využití :
Rozmarýnové lístky se dávají pod postel - proti zlým snům. Rozmarýn působí na srdeční čakru, čistí auru a zahání černé myšlenky. Otevírá srdce. Je vhodná i pro příliš otevřené povahy, jež nedovedou rozlišovat mezi lidmi, které jim pomohou a které je využijí. Nejvhodnější způsob aplikace je rozmarýnová koupel, ve které setrvejte 10 - 15 minut.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : ochrana, láska, smyslnost, duchovní síly, exorcismus, očista, spánek, mládí.Ve Španělsku a Itálii používán proti uhranutí. Očišťuje prostory . Očistné lázně. Náhražka kadidla.
Deméter
rituál proti zneužití
Rozmarýn přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a nalijeme jej do koupele. Lze použít plátěného pytlíčku či éterického oleje. Setrvejte v lázni 10 -15 min.
Trivie
rituál regulace srdeční čakry
Rozmarýn použít ve formě kadidla. Soustřeďte se na místo uprostřed hrudníku a otevřete si srdeční čakru. Uvědomte si, jakým způsobem ji otevíráte a uzavíráte. Představte si že ji zahřívají zlaté sluneční paprsky, stáváte se silnějšími. Uvědomte si jakým způsobem otevíráte a zavíráte srdeční čakru a několikrát proces opakujte. Zkuste vylíčit rozdíly mezi plně otevřenou a plně zavřenou čakrou. meditaci opakujte denně po dobu jednoho měsíce, od úplňku do úplňku.
Obezita
Smíchejte 25 g trnky, 25 g rozmarýnu, 25 g šalvěje a 25 g pelyňku pravého. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 3 šálky teplého čaje denně.
Kašel
rozmarýnový čaj, horká koupel nohou a šťáva ze syrové či vařené cibule, k čemuž se může jíst koriandr smíchaný s medem.
Kloktadlo či ústní voda
5 g šalvěje, 5g rozmarýnu, 5 g zimolezu a 5 g jitrocele. Byliny smíchat a povařit v 300 ml vína, do něhož jste přidali trocha medu.
Migréna
Smíchejte stejné části rozmarýnu a levandule. Ze směsi připravte čaj a pijte jej denně po dobu nejméně 14 dnů na dosažení rovnoměrné cirkulaci krve v mozku. K utlumení záchvatu migrény si připravte horkou koupel, nakapejte do ní 15 - 20 kapek levandulového oleje. Setrvejte v lázni- v klidu - 15 - 20 minut. Pak si lehněte do zastíněného pokoje. Po probuzení by měla bolest ustoupit.
Arterioskleróza
Smíchejte stejné díly rozmarýnu, levandule, máty a řebříčku obecného. Jednu lžičku směsi přelijeme šálkem vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 1 šálek teplého čaje dvakrát denně před jídlem.
Obezita
Smíchejte 25 g trnky, 25 g rozmarýnu, 25 g šalvěje a 25 g pelyňku pravého. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 3 šálky teplého čaje denně.

Zeměžluč

   Latinský název

    Anthemis nobilis (Centaurium erythrea)

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    éterické oleje, kyselina valerová, flavonoidy, třísloviny

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    vydatné koření

   Jiné použití 

    dekorativní a kosmetické

Pěstování :
Roste planě na pasekách, v řídkých křovinách, na mezích a stráních, vždy na stanovištích s dostatkem vláhy.
Sběr :
Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu při teplotě maximálně 40 °C.Správně usušená droga je bez pachu, velmi hořké chuti.
Lékařské použití :
Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí.
Pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. Zbavuje tělo zloby, svoji hořkostí způsobuje vyšší vylučování žluči v játrech a žlučovém měchýři.
Emocionální využití :
Působí na solární plexus a krční čakru.  Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným.Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebe-osočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu. Je vhodná pro tzv. vodní typy.
Magické a rituální použití :
Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy. Kouř doutnající zeměžluče odhání hady.
Ariadné
dcera Krétského krále Mínoa
vytrvalost - Lžičku zeměžluči přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Athéna
řecká bohyně řemesel a umění
získání odvahy (použití při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách v nichž se velmi podceňujeme, napomáhá nám nalézt sebejistotu, sílu bojovat za svá práva, uhájíme své já přirozeným způsobem). Lžičku zeměžluči přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek.
Zadržení menstruační periody
5 g myrhy, 5 g zeměžluče, 5 g šalvěje. Přísady pečlivě rozmělníme a 2,5 g této směsi přidejte k čaji z kopřiv.
Vzteklost
Zeměžluč přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Hubenost 1
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku a 25 g heřmánku. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Hubenost 2
Smíchejte 25 g zeměžluče, 25 g řebříčku , 25 g heřmánku a 25 g pískavice řecké seno. Jednu čajovou lžičku směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. Pijte 3 šálky čaje denně.
Obranyschopnost
Smíchejte 10 g jalovce, zeměžluče, pískavice řeckého sena, kopřivy, šípku, řebříčku, zeměžluče.  Lžičku  směsi přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme, scedíme. Pijeme 3 šálky denně po dobu 8 týdnů.

Čajovník

   Latinský název

    Malaleuca alternifolia

   Signatura

    Slunce

   Hlavní složky 

    éterické oleje, silice

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

Pěstování :
Má kořeněnou vůni.
Sklizeň :
Sklízí se listy.
Lékařské použití :
Používá se k léčbě téměř všech typů infekcí včetně dýchacího a močového ústrojí.. Dále při potížích  kůže - popálení, nežity, kousnutí hmyzem a žihadel, kuří oko, mozoly, puchýře, kladívkový prst, praskání a odlupování kůže, nadměrné pocení nohou, ústní vředy, vyrážky, vši, trychofycie a dermatomyközy. Též vhodný k léčbě vagíny, například zánět vagíny doprovázen žluto-zeleným výtokem, často ošklivě páchnoucího a zhnisáním či opruzením vnějších rodidel. Esenciální olej naředěný - tampon namáčený a vkládán do vagíny.
Emocionální využití :
Ochrana spánku.
Magické a rituální použití :
Spalují se lístky za účelem zbohatnutí. Jsou i součástí talismanů k dodání odvahy a síly. Odvar je základní složkou vyvolávajících vášeň.
Čajový obřad

Byliny Venuše

   Prvek  : 

  voda 

   Orgán :

    pohlavní orgány, pokožka, ledviny, vlasy, hrtan

   Oblast působení  :

   cítění 

   Typ :

   flegmatický

   Funkce:

   vylučování 

   Vlastnosti : 

   ochlazující a zvlhčující

   Charakteristika :

   uklidňující, tišící, močopudné a čistící 

   Rostliny níže  nerozepsané

   borůvkovník, bříza, ječmen, kopretina, sedmikráska, kosatec,  myrta, oves, pšenice, šeřík, tulipán

Podběl obecný

   Latinský název

   Tussilago farfarae

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   slizy, hořčiny, saponiny, zinek

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   zahřívající a zvlhčující

Lidové názvy :
babuša, devaterník, devětsil, kopyto, lopuch, mají, podkova, zaječí lupen, vítěz
Sběr :
Sbírá se list v období květen až červenec (po odkvětu) a květy v období únor až duben. Sušíme při teplotě max. 40 °C.
Lékařské použití :
Při onemocnění plic - jako součást směsi proti dráždivému kašli na akutní bronchitidy. Používáme při bolesti v krku, zánětu hrtanu a mandlí, při léčbě tuberkulózy rozedmy plic, černého kašle (zinek, který je obsažen podporuje tvorbu nových tkání). Velmi vhodný je pro kuřáky - napomáhá vykašlávání dehtu, prachu a jiných látek - minimalizuje důsledky kouření. Tabák je bylina marsu - vysušuje vlhkost plic - zvyšuje náchylnost k infekcím a nádorovým onemocněním -  podběl zmírňuje toto podráždění. Podběl je též vhodný pro lidi žijící ve velkoměstech. Má uklidňující účinky - napomáhá odstranit svíravý pocit v prsou. Z listů a květů lze připravit tabák, který se kouří k zastavení astmatického záchvatu. Má přirozené pročišťovací vlastnosti.
Emocionální využití :
Podběl ovlivňuje oblast solar plexu, odstraňuje závist a žárlivost, jež zabraňují pronikání světla do duše. Sluneční paprsky se pak ztrácejí v temnotách a mysl upadá do hlubin ponurosti. Bylina je vhodná zejména pro zahořklé lidi, pro lidi popírající realitu, kteří se bojí přiznat si horší stránku reality a její stíny. Čaj se doporučuje pít na konci dne a to po dobu jednoho lunárního měsíce (od úplňku do úplňku). Je-li zapotřebí pak opakujte proceduru každý druhý měsíc.
Magické a rituální použití :
Ve formě kadidla nebo čaje se využívá pro zlepšení jasnovidectví. Má soustřeďující a zjitřující vlastnosti, proto umožňuje lepší zachycení předávaných poselství  a využívání vlastní intuice. Použít je možné při rituálu lásky, při předvídání. Přidává se do milostných amuletů - přináší mír a klid. Vykuřování listů vyvolává vize.

Prvosenka jarní

   Latinský název

   Primula veris

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   saponiny, éterické oleje, glykosidy

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Božstva

   Freyia

   Vlastnosti 

   zahřívající a zvlhčující

Lidové názvy :
atlacier, bílá bukvice, bludí, denní koření, dubnová květina, fajfka, galatka, gaška,  koření sv, Petra, nebesklíč, petrklíč
Sběr :
Sbírají se květy od dubna do května
Lékařské použití :
Působí mírně, vhodné zejména pro malé děti a starší lidi při horečnatých nachlazení, rýmách a lehkých bronchitických záchvatech. Zbavuje tělo škodlivých látek. Utišuje  suchý a dráždivý kašel. Malým dětem se podává čaj na klidný spánek po celou noc. Posiluje nervy, tlumí bolesti hlavy, čistí pleť, redukuje akné a zabraňuje tvorbě vrásek. Prvosenka je chráněná bylina, proto ji raději získávejte v lékárnách než vlastním sběrem.
Emocionální využití :
Vhodná k uvolnění všeobecných bloků, při pocitech úzkosti, beznaděje, prázdnoty, osamělosti, při negativních postojích, po rozchodu s partnerem, při odstraňování depresí a deziluzí, které přetrvávají po smrti blízké osoby (prvosenka pozvedává duši a otevírá srdce). Nejlépe je užívat prvosenkové víno nebo čaj. V těžkých případech je dobré zhotovit prvosenkový talisman z květů a vložit jej pod polštář. Umožní uvolnit zablokovanou energii.
Magické a rituální použití :
Při rituálech uctívání zemřelé osoby. Nemocným dětem se umísťovala kytička prvosenky nad postýlku, aby odehnala duchy mrtvých. Používá se při rituálu mládí.
Pro čištění krve
1díl kořene pampelišky, 1 díl kopřivových listů, 2 díly výhonků černého bezu a 2 díly květů a listů prvosenky. 2 lžičky uvedené směsi bylin přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Užívejte 2 x denně.
Prvosenkové víno
4,5 l květů prvosenky a 1,75 kg krystalového cukru, přidejte kůru ze tří citrónů a 4,5 l studené pramenité vody. Na konec přidejte 30 dkg čerstvých kvasinek. Směs promíchávejte každý den a po dobu 1 týdne. Poté ji nalijte do demižónu společně se šťávou ze tří citrónů a ponechte kvasit. Po ukončení kvasného procesu demižón zazátkujte a uložte na 8 - 9 měsíců. Stočte do láhví. Víno by mělo být čiré, žluté barvy a likérové chuti.
Prvosenkový sirup
450 g čerstvých květů prvosenky přidejte do 900 ml vroucí vody. Nechejte vařit. Přimíchejte tolik cukru, aby směs nabyla sirupové konzistence. Použití: závratě, nervové potíže, bolesti hlavy, nespavost dětí.
Nervový systém
uvolnění všeobecných bloků, při stavech úzkosti, beznaděje, negativní postoje, pocit osamělosti, prázdnoty, po rozchodu s partnerem či při ztrátě blízkého člověka. Nejlépe je užívat prvosenkové víno či bylinný čaj a talisman z květu, který noste u sebe a na noc jej dejte pod polštář. Nemocným dětem dávat v pytlíčku nad postýlku, aby odehnaly duchy mrtvých, které děti vidí jako strašidla.

Černý bez

   Latinský název

   Sambucus nigra

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   třísloviny, flavonoidy, včetně rutinu, rostlinné slizy, silice

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

   Božstva

   Holda, Venuše

Posvátný strom Keltů - strom posledního třináctého měsíce. Dřevo stromu velmi intenzivně voní a má narkotické účinky.
Použití v kuchyni: ochucování ovocných kompotů, salátů a želatinových pudinků
Lidové názvy :
baza, bzinka, bezinka, habzina, kalina, kobzina, psí víno, pukač
Pěstování :
Dorůstá až do výšky 10 m. Vlhká půda a hodně slunce podporuje vůni. Talířovitá květenství drobných vonných kvítků barvy krémově bílé.
Sběr :
Sbírají se květy a listy v období červen - červenec a suší při teplotě max. 35 °C.  Plod  se sbírá v období  září - říjen a suší při teplotě max. 70 °C.
Lékařské použití :
S úspěchem se užívá při nachlazení, rýmě, katarech, ucpaných nosních i čelních dutinách, bolestech v krku. Protože napomáhá udržet rovnováhu tekutin v těle, používá se při zadržování vody v těle, nadměrném výskytu puchýřů či mokvajících ran. Je vhodný pro děti trpící častými rýmami, kašlem, nachlazením a záněty mandlí. Vyšší tvorba hlenů je mnohdy reakcí na mléčné výrobky, proto při těchto problémech se doporučuje po dobu jednoho měsíce vynechat mléčné výrobky. Používá se jako sedativum - čaj pro klidné spaní. Horký bylinný čaj je výborný na snížení horečky, protože podporuje pocení. Této vlastnosti lze využít při kožních problémech a k léčbě akné. Při bolestech zubu - žvýkejte bezovou větvičku.
Emocionální využití :
Černý bez byl dlouhou dobu spojován se smrtí a očarováním, není to však pravda. Je lehkou, vzdušnou a expanzivní rostlinou - povznáší chmurné, zablokované nebo nahromaděné emoce. Pro děti trpící nespavostí nebo nočními můrami je vhodný čaj. Také je vhodný pro lidi považující život za boj a pro umírající, kteří se bojí smrti. Rovněž je určen těm, kteří si nevědí rady, věčně pochybujícími. Působí dobře na cyniky.
Magické a rituální použití :
Výroba čarovného proutku. Elisabet Brooke upozorňuje na oběť- za proutek zaplatit kapkou své krve. Rituály exorcismu, ochrany, úspěchu, ochrany spánku. Pro své bílé květy je zasvěcen mnoha duchům kultu Velké Matky (Wicca). Zavěšuje se nad dveře a okna pro ochranu před negativními silami. Při požehnání člověka, věci či místa - rozházejte bezinky a listí do 4 světových stran. Poté listím a bezinkami posypte onu osobu.

Kontryhel žlutozelený

   Latinský název

   Alchemilla vulgaris

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   třísloviny, hořčiny, kyselina salicylová

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   hřejivé, vysušující

Lidové názvy :
alchemilka, hvězdoš, husí noha, rosička, zindava, přívratník
Sběr :
Sbírají se květy a listy v červnu a červenci.
Lékařské použití :
 Při menstruaci nepomáhá tlumit bolesti a zvýšené krvácení.Výborné výsledky u žen nad 35 let, které se snažily poprvé otěhotnět. Kontryhel působí obvykle až po dvou měsících užívání. Droga je vhodná i pro těhotné ženy, jež mají obavu z nedonošení plodu, trpícími bolestmi či krvácení. Pomáhá při přípravě na porod zejména u žen u kterých se předpokládá ochablé svalstvo. Po porodu zastavuje krvácení, napomáhá děloze zformovat se do původní velikosti a zabraňuje jejímu výhřezu. Prsům navrací pružnost. Vhodný i v období klimaktéria - omezuje pocení. Užívá se ve formě - bylinného čaje, koupelí nebo výplachů.
Emocionální využití :
Vhodný pro přízemní povahy - napomáhá učinit důležitá rozhodnutí spojená s určitým nebezpečím. Je bylinou vhodnou k přetržení vzpomínek na minulost. Působí v oblasti čelní čakry - umožňuje jasné vidění a předvídání. Její účinek je zároveň posilující a ženám pomáhá získat odvahu bojovníka, sílu a vytrvalost (pro ženy, které trpěly nadvládou mužů nebo utrpěly ztrátou dítěte) Je vhodný pro ženy, které se bojí mít dítě nebo se bojí porodu. Mající zablokovanou kreativitu (pozvedává emoční břímě a umožňuje jednat tvořivěji a svobodněji).
Magické a rituální použití :
 Při rituálu k početí dítěte. Rituály lásky a plodnosti.

Pelyněk černobýl

   Latinský název

   Artemisia vulgaris

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   éterické oleje, třísloviny, hořčiny

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

Jedna z nejstarších rituálních bylin. Jedna z devíti posvátných bylin Anglosasů (Lacnunga - kniha o bylinkářství). Řecká bohyně Artemis byla v mnoha zemích patronkou bylinkářství, měsíční bohyně a matka všeho tvorstva. Jejím zastoupením na nebi byla Polárka. U Římanů byla Artemis ztotožňována s Dianou. Zahání všechen hmyz.
Lidové názvy :
alchemilka, hvězdoš, husí noha, rosička, zindava, přívratník
Pěstování :
Roste planě na kamenitých svazích.Vytrvalá bylina dorůstá výšky 1,5 m. Rozmnožuje se dělením starých trsů.
Doporučené kombinace :
kombinovat můžeme s březulí, santalem, borovicí, ylang - ylangem, mátou peprnou, levandulí, anýzem
Sběr :
Sklízí se kvetoucí nať (květy a listy). Ojediněle se využívá i kořen. Aromaterapie:  silice - parovodní destilace natě
Doba sklizně červen až srpen.
Lékařské použití :
Je obzvláště vhodný pro dívky procházející pubertou, kdy počínající menstruační cyklus bývá bolestivý, krvácení těžší a delší.
Skrývá v sobě element horka, vysušuje nadbytečnou krev a redukuje její ztrátu. Pomáhá při nepravidelnosti menstruačního cyklu a upravuje jej v souladu s lunárním. Pije-li se ve formě horkého bylinného čaje upravuje opožděnou menstruaci.
Pročišťuje krev. Díky své hořkosti stimuluje činnost jater. Užívá se při potížích s trávením a při nechutenství. Také je výborným tonikem podporující metabolismus a vylučování toxických látek z těla. Antiseptikum - cysty, děložní infekce, pohlavní choroby.

POZOR : neužívat během těhotenství !!!!!!!!!!

Emocionální využití :
Je spojen s čelní čakrou neboli třetím okem (jasnozřivost) a také s krční čakrou (tvořivost, seberealizace).
Umožňuje ženě, aby se napojila na vlastní vnitřní zdroje síly a moci, posílila je a stabilizovala. Čaj je vhodný pít před spaním při potřebě jasného myšlení následující den.
Magické a rituální použití :
Psychické a rituální využití je velmi široké.
Např.: Rituál plodnosti (reproduktivní i myšlenková), talisman pro cestovatele a milovníky noci,  vysvěcování magických objektů,  vykládání snů,  věštění,  astrální cestování,  rituály lásky a plodnosti,  vykuřování ke svěcení domů atd.,  při oslavě nového roku jím je svěcena husa,  vhodný prostředek proti zauzlení,  zahánění zlého ducha, který by chtěl působit lidem nějaká příkoří.

Máta polej (Polej obecná)

   Latinský název

   Mentha pulegium

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy

   Polarita

   mužská

   Živel

   oheň

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

Nádivková tráva. Použití v kuchyni do nádivek při zabíječce. Charakteristický zápach, který odpuzuje mouchy, komáry, blechy atd. -ve formě oleje lze užít jako repelent. Náhražka máty peprné -  proti kousnutí hmyzem.
Lidové názvy :
polajka, polej, milodějné kvítí
Pěstování :
Vytrvalá bylinka má poléhavé lodyhy, které vytvářejí hustý kryt. Silná peprmitová vůně. Dorůstá do výšky 30 cm.
Vyžaduje hodně vlhka, snáší však i suchou půdu. Roste na přímém slunci i v polostínu. Pěstování vyžaduje hodně vlhka,ale snáší i chudou zem, slunce i polostín. Znaky poléhavá rostlina se silnou peprmitovou vůní Barva fialové květy v sevřených květenstvích
Sběr :
Použitelná část květy a listy. Doba sklizně - srpen.
Lékařské použití :
Tradičně se jí užívá jako byliny k potratům, působí však poměrně silně a tak může způsobit žaludeční křeče. Vzhledem k tomu, že zahřívá dělohu a umožňuje snadnější odtok krve, používá se proti menstruačním křečím. Dobře působí i při porodech, celkově posiluje organismus rodičky. Éterický olej má antiseptické účinky - ošetření ran, afty, bolesti v krku. Čistí krev, odhleňuje plíce.
Tradiční prostředek na závratě a bolesti hlavy.

POZOR : nepoužívat během těhotenství - nedonošení plodu, poškození plodu !!!!!!!

Emocionální využití :
Působí v sakrální oblasti. Umožňuje ženě lépe využívat její vrozenou energii, být méně ovlivnitelnou proti názorům ostatních, pomáhá stát se rozhodnější a sebevědomější či pomáhá nalézt vlastní identitu. Též vhodná pro ty, kteří se snaží vymanit se z vlivu svého okolí. Stabilizuje organismus vyčerpaný dlouhou nemocí. Přidejte do koupele jednu kapku aromatického oleje.
Magické a rituální použití :
Zaklínadlo na přetržení řetězce nešťastných náhod. Rituály síly, ochrany a míru. Dává se do bot proti únavě při cestování - všeobecně posiluje tělo. Bylina míru - darujte ji znesvářené dvojici.

Tymián

   Latinský název

   Thymus vulgaris

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, triterpenoidy

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

Použití v kuchyni nádivky, polévky a dušené pokrmy, k uzení masa, sýry, sekané maso, zvěřina, saláty, nakládání okurek, do omáček, k zelenině a na pizzu.
Lidové názvy :
demut, římská mateřídouška,
Pěstování :
 Vhodná pro pěstování na balkóně či za oknem. Znaky silně vonící květy světle fialové barvy. Vytrvalá bylina se rozmnožuje se semeny, ale i dělením trsů, řízkováním a hřížením. Vyžaduje teplejší polohy a lehčí vápnité půdy s dostatkem živin. Ale ujme se i v chudé, kamenité půda. Podmínkou je hodně slunce!
Sběr :
 Sbírájí se květy a listy v období červen až září. Suší se ve stínu na vzdušném místě při t. max. 35 °C. Pro aromaterapii - silice se získává : parovodní destilace kvetoucí natě.
Doporučené kombinace :
bergamot, hřebíček, rozmarýn, čajovník, citrusy, jalovec, meduňka, šalvěj.
Lékařské použití :
Antiseptikum - infekční onemocnění (infekce plic, zánět ledvin, bronchitidy, zánět mandlí, černý kašel, zánět pohrudnice). Tymián je poměrně silný prostředek - neužívat déle než sedm až deset dní !! Zvyšuje potivost, napomáhá snižovat horečku a léčit nachlazení či chřipku. Má mírně tlumící účinky - nespavost, nervová onemocnění, revmatické bolesti (formou koupele). Jako tělová voda - mravenčení, svědivá pokožka, trychoficie. Pomocník při porodu.
Emocionální využití :
K posílení odvahy. Bylina má vlastnosti orla. Vhodný pro ty, kteří dlouho trpěli, jsou u konce svých sil či mají pocit, že klesli až na samé dno. Tymián je poměrně silný prostředek - neužívat déle než sedm až deset dní !!
Magické a rituální použití :
rituály zdraví, psychické síly, lásky, očisty a ochrana spánku. Jedno z nejstarších vykuřovadel, které bylo v Řecku rituálně spalováno. Svěcení chrámů a svatých míst. Používán také ke zvýšení jasnozřivosti. Zapaluje se před obřadem k vyčištění prostoru. Spolu s majoránkou formou odvaru - lázeň, která smývá neduhy  a trápení minulých dní.

Sporýš lékařský

   Latinský název

   Verbena officinalis

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   hořčiny, silice, rostlinné slizy, třísloviny

   Polarita

   ženská

   Živel

   země

   Vlastnosti 

   hřejivé, vysušující

   Božstva

   Kerridwen, Mars, Aradia, Isis, Jupiter, Juno, Thor

Kuchyňské použití  ochucení likérů a nálevů např. okurky.
Lidové názvy :
čaganka, slza, verbena, železník, vrbina
Pěstování :
 Není náročná na kvalitu půdy, dobře se jí daří na slunci. Dorůstá výšky 90 cm. Množí se semeny nebo koncovými řízky. Miluje slunce.
Sběr :
 Nejvhodnější dobou pro sběr je letní slunovrat. Silice - parovodní destilace natě (aromaterapie). Znaky - chlupaté rozvětvené stopky a barva - drobné fialové květy.
Doporučené kombinace :
bergamot, vavřín, nerol, myrta, rozmarýn
Lékařské použití :
Posílení nervového systému - pocit úzkosti, deprese, strach, nespavost, podráždění, bolesti hlavy, všeobecná přecitlivělost, slabost. Napomáhá odolávat stresům, bázni a posedlosti. Je velmi vhodná pro lidi, kteří přecházejí z komerčních sedativ k homeopatické léčbě. Působí příznivě na činnost jater a celého zažívacího traktu - trávicí potíže, žaludeční vředy, zánět tlustého střeva, pálení žáhy, cirhóza, žloutenka, vleklá virová onemocnění jater a myalgická encefalomytida. Sporýš podporuje potivost - infekční horečky, úpal. Po dlouhodobých horečkách podporuje regeneraci organismu. Příznivě působí na ženské orgány - předmenstruační migrény, menstruační bolesti. Lehce ovlivňuje činnost dělohy. Antispasmotikum - křečové potíže, astma, černý kašel. Omezuje kazivost zubů a příznivě působí na dásně - ústní voda.
Také se uplatní při obličejové neuralgii, bolestech v krku, zánětech mandlí. Zpevňuje zrakový nerv, odstraňuje neostrost vidění, je součástí očních kapek.

POZOR :
Začíná však působit až po měsíčním užívání. Nepoužívat v těhotenství !

Emocionální využití :
Působí na oblast solar plexu a krční čakry. Vhodné pro lidi, kteří utrpěli trauma, násilí, náhlou smrt blízké osoby, po hlubokém a bolestivém zásahu do jejich duše. Upevňuje, koncentruje a uklidňuje emoce, vyrovnává duševní napětí, nesoustředěnost, roztržitost. Doporučuje se flegmatikům V tomto případě užívat 5 kapek sporýšové tinktury denně či 1 šálek sporýšového čaje denně. Napomáhá ženám vybudovat si vlastní systém ochrany a odolávat nepříznivým vlivům.
Magické a rituální použití :
Rituály ochrany, očisty, lásky, nabytí peněz, cudnosti. Kteroukoli část byliny lze nosit jako amulet. V domě se jí užívá na ochranu před bleskem. Součást vykrápěcích směsí a kuřidel při vymýtání. Je běžnou složkou sáčků do koupelí. Bylina proti touze po druhém pohlaví. Očista oltářů. Při iniciačních obřadech byly dcery Druidů korunovány sporýšem na znamení určitého stupně zasvěcení. Koruna upletená ze sporýše ochraňuje mága při obřadu před negativními silami. Lektvar lásky.

Ibišek čínský

   Latinský název

   Hibiscus rosa-sinensis L

   Signatura

   Venuše

   Polarita

   ženská

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

Lidové názvy :
čínská růže
Pěstování :
Často jako pokojová rostlina.
Sběr :
Sbírají se květy.
Magické a rituální použití :
Rituály jasnovidectví, štěstí, lásky. Květy se spalují na silný rudý čaj, který vyvolává  značnou tělesnou vášeň.
Sušené květy se dávají do sáčků a kuřidel při obřadech lásky.

Šanta kočičí

   Latinský název

   Nepeta Caparia

   Signatura

   Venuše

   Hlavní složky 

   hořčiny, silice, rostlinné slizy, třísloviny

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

   Božstva

   Bast

Kuchyňské použití  čerstvé listy do salátů, listy a květy sušené - čaj.
Lidové názvy :
máta kočičí, dunda, kocourník, melisa, ožanka, marulka
Pěstování :
Slunce nebo polostín. Půda propustná. Vyjednotit nebo rozsadit na 30 cm. Na podzim hluboko seříznout. Je možno pěstovat v bytě.
Sběr :
mladé listy a květonosné vrcholy lodyh. Suší se celá rostlina (nať).
Lékařské použití :
Obsahují vitamín C. Nálev pomáhá při horečkách a nachlazení, u neklidných dětí, při kolice, proti bolení hlavy, při zkaženém žaludku a jako mírní sedativum. Zevně ke zmírnění dráždivosti kůže. Vyvolává spánek a pocení, tělesnou teplotu však nezvyšuje.
Magické a rituální použití :
Amulet lásky spolu s okvětními lístky růže. Přitahuje dobré duchy a štěstí. Rituály na zvýšení krásy. Velké vylisované listy se používají jako záložky v čarodějných knihách. Máte-li podezření, že k Vám někdo zasílá kouzla a chcete se dovědět o koho se jedná, položte rostlinu ke svícnu se žlutou svící a v úterý ji zapalte. Uklidněte svoji mysl a nalaďte se na rostlinu.

Byliny Měsíce

   Prvek  : 

    voda

   Orgán :

    hruď, žaludek

   Oblast působení  :

    cítění

   Typ :

    flegmatický

   Funkce:

    vylučování

   Vlastnosti : 

    ochlazující a zvlhčující

   Charakteristika :

    uklidňující, tišící, močopudné a čistící

    Rostliny níže 
    nerozepsané 

    Aloe, kamélie, leknín, lilie, mák, vrba bílá, blín černý,  měsíčnice, papája obecná, sléz

Chladivé a zvlhčující vlastnosti jsou silnější a škodlivější. Prý jsou jedovaté proto, že zchlazují tělo natolik, že nemůže přežít. Měsíční byliny odpovídají flegmatickému typu a svým chladem a vlhkostí podporují vylučování tělních tekutin.

Ptačinec žabinec

   Latinský název

    Stellaria  media

   Signatura

    Měsíc

   Hlavní složky 

    saponiny mědi a cínu

   Polarita

    ženská

   Živel

    voda

   Vlastnosti 

    chladivé a zvlhčující

   Kuchyňské použití 

    do zeleninových salátů - zlepšení zraku, špenát -
    zvyšuje tvorbu červených krvinek

Lidové názvy :
Měsíčnice, hadí pusa, jazyčí tráva, žabinec obecný
Pěstování :
Vytrvalá, řídce trsnatá bylina s plazivým oddenkem.Kvete od května do září. Roste dost hojně v hájích a křovinatých stráních z nížin do pahorkatiny.
Sběr :
Sbírá se nadzemní část v období od července do srpna
Lékařské použití :
Používá se při potížích s kůží - na ekzémy, nežity, vyrážky, kopřivky, svědění apod., protože působí opačně než Mars a Slunce, vyrovnává horkost a suchost těchto dvou planet. Ptačinec tlumí podrážděnost jater. Je vhodný na střevní potíže, žaludeční křeče a interní záněty. Uklidňuje a zmírňuje bolesti. Má čistící účinky - léčba otravy krve a svrabu. Mast z této byliny je vhodná na revma, k potlačení lupénky, na popáleniny, opařeniny a vředy. Ptačinec má vazbu na plíce : záněty plic, bronchitida, kašel, nachlazení, záněty pohrudnice a chraptivost. Také vytahuje "absorbuje" jedy.
Emocionální využití :
Jakožto vodní bylina je vhodná pro typ lidí vyznačující se : vychrtlostí, nedůtklivostí, nevraživostí, jimž chybí soucit, poklidnost a vnímavost. Tito lidé mají tendenci být rezervovaní, jakoby pod kontrolou, jen zřídka se projevují spontánně a přirozeně. Uvolňuje jejich frigidní chování. Doporučuje se pití čaje po dobu 14 dnů - jeden šálek ráno. Bude-li zapotřebí, kůru opakujte až po 2 týdnech.

POZOR : užívání je nevhodné pro flegmatiky, málo temperamentní lidi u nichž je zapotřebí jejich vitalitu podpořit, než utlumit.

Magické a rituální použití :
Rituál dosažení věku moudrosti (mezi 56-60 rokem vchází žena do věku moudrosti - přechod), pokoj se zdobí bílými a fialovými květinami. Dary (fosílie, krystaly, květiny). Rituály lásky a věrnosti.
Ptačincová mast
50 g ptačince namočíme na dva měsíce do 500 ml olivového oleje (slunečnicový). Poté přidejte 50 g kakaového másla a 50 g žlutého včelího vosku. Směs mírně zahřejte do rozpuštění tuhých složek. Při chladnutí vyšlehejte do hladkého krému.
Lupus vulgaris
Smíchejte 25 g ptačince, přesličky, jitrocele a pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky směsi 1/2 l vroucí vodou a 5 minut louhujte. Po scezení denně vypijte 3 šálky čaje.

Svízel přítula

   Latinský název

    Galium aparine

   Signatura

    Měsíc

   Hlavní složky 

    silice, třísloviny, glykosidy

   Polarita

    ženská

   Živel

    voda

   Vlastnosti 

    horké, suché

   Kuchyňské použití 

    použití semena jsou výbornou náhražkou kávy, 
    pokud se upraží

Lidové názvy :
husí tráva, věčné přátelství, hedgeriff (výběrčí daní, lupič), existuje 30 druhů svízele
Pěstování :
jednoletá bylina kvetoucí od června do října,drsné lodyhy s nazpět zahrnutými tuhými chlupy, poléhavé či popínavé čtyřhranné až 150 cm dlouhé. Roste hojně v křovinách, na rumištích  a polích, na mezích, suchých loukách, při okrajích lesů a u cest z nížin do hor, místy obecně.
Sběr :
Sklízíme nať v době květu (po celé léto) a sušíme ji na stinných místech při teplotě do 45 °C. Droga nepříjemně páchne a chutná hořce.
Lékařské použití :
Velmi vhodné pro léčení lymfatického systému, jež je úzce spojen s imunitním systémem a rovnováhou tělních tekutin - chronická onemocnění. Prevence proti infekcím. Bylina je vhodná pro rekonvalescenci po nemoci. Její účinek se obvykle projeví až za několik týdnů. Také se jí užívá při potížích s kůží. Svízel má blahodárné a léčivé účinky při zánětech slizové membrány ( ústní, střevní a děložní tkáň).

POZOR : Neužívat v těhotenství !

Emocionální využití :
Svízelovo působení vyjadřuje poklidné období před znovuobnovením aktivity, před započetím nového života. Dává pocit míru, klidu a vyrovnanosti, jež zahaluje duši, avšak neukolébává. Svízel je vhodný pro ty, kteří se chystají na cesty, životní změny, nebo pro ty, kteří se nacházejí v půli cesty a potřebují krátký odpočinek.

POZOR :  nevhodné pro lidi, kteří jsou zablokováni ve svém životě a nemohou se pohnout z místa.

Magické a rituální použití :
Svízelový rituál - podzimní rovnodennost
Svízelový rituál
Podzimní rovnodennost.
Shromáždění, bubnování, zpěv, tanec.Každá žena tancuje svůj posvátný tanec léta, vyjadřuje energii a inspiraci, která jí je dána a rytmem svého těla přijímá teplo posledních paprsků slunce. Bubny představují pozdravná poselství jiným ženám, oslavujícím v tentýž čas. Rytmus odpovídá energii přírodního živlu - ohně. Rozloučení s denním světlem a přivítání temnoty nadcházejícího období. Květy svízelu se po tanci odhazují do ohně se slovy: "Letní slunce umírá, blíží se zima. Nechť přijde její temnota".
Jarní očistná kůra
5 g svízele, smetanky a pelyňku přelijte 600 ml vody a nechte řádně vylouhovat. Aplikujte 1 vínovou skleničku 3x denně po dobu 1 týdne.

Santál  bílý

   Latinský název

    Santalum album L.

   Signatura

    Měsíc

   Polarita

    ženská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    chladivé a zvlhčující

   Kuchyňské použití 

    do zeleninových salátů - zlepšení zraku, špenát -
    zvyšuje tvorbu červených krvinek

Lidové názvy :
santál, žluté dřevo, žandál
Lékařské použití :
léčebné účinky
Magické a rituální použití :
prášek santálu se spaluje při rituálech ochrany, uzdravování a exorcismu. Směs santálu s květem levandule se používá jako kadidlo. Voňavé dřevo obsahuje vysoce duchovní vibrace, proto se ve formě kadidla užívá při sabatech (úplňkový rituál). Při rituálech přání  - přání se napíše například na hoblinu, která se spálí v kadidelnici. Santál zvyšuje spiritualitu - nejvhodnější je nošení korálků ze santálového dřeva. Často se používá jako základní složka kadidel.

Jasmín

   Latinský název

    Jasmin officinale L.

   Signatura

    Měsíc

   Polarita

    ženská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    chladivé a zvlhčující

   Božstva 

    Višnu 

Lékařské použití :
Silná vůně květů uspává.
Magické a rituální použití :
Věštecké sny se vyvolávají spalováním květů v ložnici. Rituály lásky a peněz.

Plavuň vidlačka

   Latinský název

    Lycopodium Clavatum

   Signatura

    Měsíc

   Polarita

    ženská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    chladivé a zvlhčující

   Hlavní složky

    mastný olej, hořčina, alkaloid lykopodin

   Božstva 

    Višnu 

Lidové názvy :
čertův spár, jelení skok, muří noha, vlčí ocas, vidlačka, medvědí tlapa
Pěstování :
Prosvětlený prostor, suché lesy, vřesoviště z nížin až vysoko do hor.
Plazivé lodyhy jsou až 1 m dlouhé.
Lékařské použití :
Žaludeční a střevní potíže, onemocnění močového měchýře.
Magické a rituální použití :
Rituály ochrany a síly.

Puškvorec obecný

   Latinský název

    Acorus calamus

   Signatura

    Měsíc

   Polarita

    ženská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    chladivé a zvlhčující

Lidové názvy :
Akorum, brustvorec, kalmus, nejedlík, tatarská tráva, šišvorec, tatrák
Pěstování :
Vytrvalé, přes 1 metr vysoké bažinné řídce trsnaté. Plody ve střední Evropě nedozrávají. Kvete v červnu a červenci. Roste u vod z nížin do podhůří. Původní ve Východní Indii, zavlečený, zdomácnělý.
Sběr :
Sbírá se kořen.
Lékařské použití :
Posílení vlasové pokožky, revmatismus a poruchy paměti.
Magické a rituální použití :
Rituály ochrany.
Posílení vlasové pokožky
50 g puškvorce a čekanky smíchejte. Jednu lžičku směsi přelijte šálkem vody a vařte 5 - 10 minut. Sceďte. Ráno a večer masírujte vlasovou pokožku teplým čajem.
Revmatismus
Smíchejte 10 g medvědicového listu, 10 g průtržníku lysého, 10 g kručinky, 10 g vřesu, 10 g třezalky, 10 g puškvorce, 10 g levandule, 10 g šalvěje a 20 g jehlice trnité. Přelijte lžičku šálkem vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte denně při snídani 1-2 šálky teplého čaje.
Poruchy paměti
Smíchejte 20 g rozrazilu, 20 g puškvorce, 20 g meduňky, 20 ! g rozmarýny, 20 g hlohu a 20 g pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky 3 šálky vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte během dne 3 šálky teplého čaje.

Byliny Jupitera

   Prvek  : 

  voda

   Orgán :

   pohlavní orgány, pokožka, ledviny, vlasy, hrtan

   Oblast působení  :

   cítění

   Typ :

   flegmatický

   Funkce:

   vylučování

   Vlastnosti : 

   ochlazující a zvlhčující

   Charakteristika :

   uklidňující, tišící, močopudné a čistící

  Ostatní rostliny :

   anýz vonný, badyáník pravý, fíkovníky, hřebíčkovec vonný

Smetanka lékařská

   Latinský název

    Taraxacum officinale

   Signatura

    Jupiter

   Hlavní složky 

    v kořenu : třísloviny, aminokyseliny, minerální l.  měď, triterpeny, hořké glykosidy v listech : kyselina křemičitá, vitamin C

   Polarita

    mužská

   Živel

    vzduch

   Vlastnosti 

    chladivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    jarní saláty

   Božstva

    Hekaté

Oblíbená květina Hekaté. Bylina má zvláštní moc osvobodit ducha od rušivých emocí - meditace, obřady, askeze atd.
Lidové názvy :
Dandelion, žejdlík čertova mléka, kněží koruna, pampeliška, pupava, mléčí, hadí mlíčí.
Pěstování :
Roste planě na slunných místech, loukách.
Sběr :
Listy a květy sklízet od května do srpna a sušit na stinném místě o T do 40 °C. Kořen sklízet od listopadu do března sušit při T do 50 °C. Sbíráme po druhé hodině odpoledne, tedy těsně před rozkvětem. Množí se odděleným kořenem.
Lékařské použití :
Kořen vhodný na léčbu jaterních onemocnění - hepatitida, cirhóza. Regeneruje jaterní tkáň. Ale i na žlučníkové kameny, dvanácterníkové a žaludeční vředy. Doporučuje se užívat kořen 20 min.  před jídlem. Dále je kořen vhodný na potíže cirkulačního systému - hemeroidy, nízký tlak, křečové žíly a pročištění krve, napomáhá krevnímu oběhu. Také se bylina používá k léčbě revmatismu, zánětů kloubů, dně, ekzemů a lupénky. Vhodným prostředkem při zácpě. Antiseptikum  při dlouhodobých infekcích a virových onemocnění. Trávící stimulátor lze využít tuto bylinu při - nechutenství, špatném trávení a jiných žaludečních potížích. Reguluje cukr v krvi.
Emocionální použití :
Kořen má centralizační a tlumící účinky (jako kořeny jiných bylin - kořeny bylin působí v oblasti solar plexu, soustřeďují a uklidňují emoce, které jsou příliš rozhárané a neuspořádané. Smetanka posilňuje city a dodává osobě sebejistotu, jasnější představu o vlastním já. Schopnost odolávat silnějším vlivům jiných. Okamžitá náchylnost či nelibost, kterou pocítíme k ostatním - projev vlastních potlačovaných pocitů, které nemůžeme projevit sami k sobě a tak je promítáme do vztahů k ostatním.
Magické a rituální použití :
Využití přírodních sil : přání, věštění, Rituál Samhain. Hekatiny rituály se konají na místě, kde se scházejí tři cesty. Obětní dary - ryby, vajíčka, jablka a pomeranče. Je to doba, kdy se uctívá památka čarodějnic. Uschlé listy byliny se kouří v průběhu šamanských rituálů. Vykuřovadlo do pokojů nemocných. Očista přístřeší. Vykuřuje se při mírových setkání indiánských kmenů. Hodí se použít jako náhražka konopí a lze ji velmi dobře míchat s konopím.
Smetankové pivo
50 g sušené pampelišky, 50 g sušené kopřivy, 25 g celíku zlatobýlu, 3 l vody, 1 kg cukru, 2 polévkové lžíce mletého zázvoru, 15 g kvasnic. Byliny povařte asi 15 minut, přeceďte a přidejte 1 kg cukru a mletý zázvor. Nechejte zchladnout a dolijte vodu tak, aby směs měla obsah 7, 5 l. Přidejte kvasnice a nechejte 24 hodin stát. Odstraňte naplavené nečistoty a stočte do lahví. Nápoj lze užít za 2-3 dny.
Čištění krve
1 díl kořene smetanky, 1 díl kopřivových listů, 2 díly výhonků černého bezu, dva díly květů a listů prvosenky.  2 čaj. lžičky směsi přelijte polovinou šálku vařící vody a nechejte odstát. Užívejte 2 x denně.
Úprava metabolismu
1 čaj. lžička kůry olše řešetláku, lékořicového kořene, kořene a listů  smetanky  a violky trojbarevné. Promíchejte a jednu polévkovou lžíci směsi nechejte vylouhovat v jednom litru studené vody po dubu tří hodin. Přiveďte k varu, odstavte na 15 minut a přikryjte. Užívejte 2 polévkové lžíce denně.
Jarní únava
1 čaj. lžička kůry olše řešetláku, lékořicového kořene, kořene a listů  smetanky  a violky trojbarevné. Promíchejte a jednu polévkovou lžíci směsi nechejte vylouhovat v jednom litru studené vody po dubu tří hodin. Přiveďte k varu, odstavte na 15 minut a přikryjte. Užívejte 2 polévkové lžíce denně.
Žlučníkové bolesti
Smícháme 40 g čekanky, 20 g jalovcového plodu, 20 g pampelišky, 20 g zemědýmu. Dvě čaj. lžičky směsi přelijte 2 šálky vody a nechte vařit 5 - 10 minut, sceďte a užívejte 2 x denně šálek teplého čaje 1/2 hodiny před jídlem.
Ledvinové a žlučové kameny
Smíchejte 5 g anýzu, 5 g petrželového plodu, 10 g kokošky pastuší tobolky, 10 g jalovcového plodu, 15 g medvědicového listu, 15 g kořene jehlice trnité, 15 g libečkového kořene, 15 g pampelišky. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 3 šálky denně.
Ledvinové a jaterní obtíže
Připravte odvar z 15 g kořene pampelišky ve 220 ml vody. Pijte třikrát denně.
Samhain rituál zakopání válečné sekyry
Čarodějkami označován za konec roku, kdy nastává čas zúčtování se starými problémy, abychom do nového roku šli s čistým štítem (vhodnější je práce ve skupině).  Najděte si místo, kde lze bezpečně založit malý oheň. Doprostřed ohniště umístěte malý kotel. Vytvořte kolem něho kruh a zaříkávejte duchy čtyř světových stran a Hekaté, bohyni temnoty, která vládne ukrytým a tajným věcem. Vhazujte přitom do ohně pampelišku. Na kousek pergamenového papírku se napíše vlastnoručně název věci s níž se chcete rozloučit (nepříjemná záležitost, člověk, staré účty, zášť atd.) Psaní se zapálí a vhodí do kotle, přičemž se rozloučíme slovem "sbohem". Chceme-li uctít draka, podzimní rovnodennost byla časem konání rituálu na počest draka (obrázek, socha), žádá se,  aby drak zachoval energii ohně po celou zimu - měl při tom odpočívat, či byl poslán do podzemí. Rituál ukončete rozpuštěním kruhu. Popel svých starých problémů se rozhodí do čtyř světových stran.

Yzop lékařský

   Latinský název

   Hyssopus officinalis

   Signatura

   Jupiter

   Hlavní složky 

   silice, třísloviny, flavonoidy, minerální l. - síra

   Polarita

   mužská

   Živel

   oheň

   Vlastnosti 

  hřejivé a vusušující

   Kuchyňské použití 

  polévky, dušená masa a klobásy, při výrobě likérů, k 
  zelenině a na pizzu.

  Kosmetické použití 

  výroba parfémů

Svatá bylina. Tato vytrvalá bylina je používána v aromaterapii. Zprostředkovává inspiraci a moudrost. Známý Yzop není identický s popisovanou bylinou v Bibli. Symbol křtu a nevinnosti.
Lidové názvy :
izobek, klášterní ysop
Pěstování :
Vyséváme jej začátkem jara či jej množíme dělením řízků. Pěstujeme v lehké půdě na slunném stanovišti. Dorůstá výšky 90 cm.Rozmnožujeme dělením trsů na jaře, řízkováním stonkovými řízky od jara do podzimu. Původní druh lze vysévat na jaře.Yzop lze pěstovat v bytě.
Sběr :
Nať sklízíme před květem (červenec - srpen), a to asi 15 cm nad zemí a sušíme ji ve stínu při t. max. 35. Silice - parovodní destilace kvetoucí natě - aromaterapie.
Doporučené kombinace :
šalvěj, anýz, fenykl, levandule, rozmarýn, citrus,
Lékařské použití :
K pročištění plic, při kašli, nachlazení, zánětech lebečních dutin, při nosních a krčních infekcí. Uvolňuje hleny a omezuje vznik katarů. Kloktadlo při bolestech v krku a zduřelých mandlích. Zvyšuje chuť k jídlu, odstraňuje nadýmání. Uklidňuje křeče a napětí břišních orgánů. Pomáhá při vyčerpání. Působí podpůrně při látkové výměně a tvorbě krve.

Neužívat v těhotenství!!!!

Emocionální použití :
Yzop je spojen se základní čakrou, se strachem a podsvětím. Užívá se k překonání fobií, nutkáních, posedlých myšlenkách. Je vhodný pro lidi, kteří se utápějí ve svých pocitech, přežívají v temnotách, potřebují nalézt sebelásku a  nedokáží v současné době odhalit své hodnoty. Také je vhodný pro lidi, kteří nemohou nalézt své místo ve společnosti a potřebují získat jasnější představu o smyslu svého bytí. Základní čakra se dotýká základních vrozených instinktů. Jestliže jsou lidé uvězněni v této čakře, nedokáží se radovat ze svého jednání.
Doporučuje se vypít každé ráno po dobu dvou měsíců šálek čaje z yzopu.
Magické a rituální použití :
Nejrozšířenější očistná bylina. Vysvěcování rituálního místa,  chrámu, omývání oltáře a rituálních pomůcek po obřadu. Očistné rituály osob (koupele či rozstřikování odvaru. Meditace o životních obavách. Vykuřování - zjasňuje pocity. Svatá bylina. Tato vytrvalá bylina je používána v aromaterapii. Zprostředkovává inspiraci a moudrost. Známý Yzop není identický s popisovanou bylinou v Bibli. Symbol křtu a nevinnosti. Drak je starověký symbol bohyně ohně, reprezentující dynamiku, sílu, moc, vůli a odvahu.
Očistný rituál
vysvěcení posvátného místa, očista oltáře a pomůcek po obřadu
Doprostřed místnosti postavte talíř či podnos, na který postavte trojnožku s plotýnkou, na kterou nasypte hrstku yzopu. Pod plotýnkou zapalte modrou svíci a nechejte ji vyhořet. Mezitím uvařte z yzopu odvar, kterým omyjte oltář a rituální pomůcky. Dohoří-li svíčka, seberte zbytky vosku, byliny a knot a vše vhoďte do tekoucí vody. Pak se otočte a odejděte, aniž by jste pohlédli zpět. Nenachází-li se poblíž tekoucí voda, vše zakopejte co nejdále od svého domu.
Skrytá síla a energie
Posaďte se pohodlně a vezměte bylinu do ruky. Zkuste s ní splynout a představte si, že se stáváte jedním celkem. Uvědomte si polohu základní čakry. Na toto místo soustřeďte svoji energii. V hloubi svého těla cítíte skrytou sílu a energii. Umožněte jí proniknout na povrch, aby vyzářila své životní teplo. Zůstaňte takto 5 - 10 minut. Po ukončení proveďte záznam o svých pocitech. Cvičení provádějte dvakrát týdně několik měsíců.
Meditace o životních obavách
Zakupte semínka yzopu a nechejte je naklíčit. Zalévejte je a sledujte, jak přicházejí k životu. Malinké rostlinky přesaďte do větších nádob a umístěte je venku. Pečlivě pozorujte celý růstový proces., dokud nezačnou kvést. Oceňte plody své práce a kouzlo matky přírody. Poté otrhejte květy a opatrně je usušte. Usušené je uložte na nějakém pro Vás významném nebo posvátném místě. Používejte je při meditaci ve formě kadidla.
Černé kruhy pod očima
Zavažte menší množství yzopu do mušelínového plátna. Namočte jej do teplé vody a přiložte na oči.
Pylová rýma
Pijte teplý nálev z yzopu 2x denně. Ulevíte podrážděným sliznicím.
Podzimní rovnodennost
Rituál na počest draka. Žádá se,  aby drak uchoval energii ohně po celou zimu - měl při tom odpočívat, či byl poslán do podzemí. Použijte yzopu jako kadidla.

Lípa srdčitá

   Latinský název

    Tilia europea

   Signatura

    Jupiter

   Hlavní složky 

    silice, rostlinné slizy, třísloviny, saponiny

   Polarita

    mužská

   Živel

    vzduch

   Vlastnosti 

    chladivé a utišující

   Kuchyňské použití 

    med z květů lípy je považován za nejlepší na světě 
    ocet z lipové kůry

   Božstva

   Venuše, Lada

Pěstování :
Lípu lze snadno nalézt v přírodě.
Sběr :
Květ sklízíme v období od června do července a sušíme při teplotě max. 35 °C.
Lékařské použití :
Užívá se při léčbě arteriosklerózy, při dlouhodobé nespavosti , hypertenze, jež má původ ze stresu, úzkosti a únavy, omezuje záchvaty angíny pectoris. Uklidňuje při pocitech úzkosti, panické hrůze nebo migréně. Podporuje pocení - nachlazení, horečka.
POZOR  : silné sedativum, jež při dlouhodobém užívání může být návykovým.
V průběhu léčby se doporučuje nemanipulovat se stroji a motorovými vozidly. Větší dávka květu má lehce narkotické účinky, ale není nebezpečná. Budete se cítit ospalí. Velmi staré květy nepoužívat, mohly by způsobit slabou intoxikaci.
Emocionální použití :
Bylina srdeční čakry. V případě potřeby zklidnit se, zkoncentrovat či otevřít srdeční čakru se doporučuje pít lipový čaj. Vhodný zejména pro lidi, kteří více dávají než dostávají, doplácejí na svoji nesobeckost, což má za následek pocit únavy a přetížení.Květy lípy zahřívají zamrzlá srdce  - vhodné pro lidi chladné a zatvrdlé k okolnímu světu. Lípa napomáhá rozvoji a přenosu emocí z oblasti solar plexu na úroveň srdeční. Výborně se uplatní u lidí, kteří v dětství trpěli krutostí, nezájmem a ponižováním ze strany dospělých.
Magické a rituální použití :
Talisman na odvracení pohrom a epidemií - prstýnek se zeleným očkem, přikrytý lipovými květy, talisman pro štěstí - figurky vyřezávané z lipového dřeva. Ochranný strom. Květy a listy se používají při rituálech lásky. Větévky se věší nade dveře.
Lada - lipový rituál
Z přípravy Lipového čaje si utvořte každodenní rituál. Vždy na konci dne. Speciální šálek. Uvědomujte si co je pro Vás důležité. Pamatujte si, že cokoli co je v souladu s Vašimi skutečnými potřebami, stává se dobrým i pro Vaše okolí.  Meditujte nad čajem  vonícím medem a nechejte jeho teplo a sladkost prostoupit Vaším tělem i duší.
Podpora pocení
15g lipového květu, 15g květů černého bezu, 15g květů divizny, 15 g heřmánku smícháme. 2 čaj, lžičky zalijeme vařící vodou a necháme chvíli odstát. Doporučuje se pít čaj horký.
Nespavost - klidný spánek
Lipový květ přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje. Při dlouhodobé nespavosti si vložte pod polštář směs levandule a lipového květu.
Malátnost
kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g  - Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Žaludeční a dvanácterníkové potíže
Lipový květ přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedit a půl hodiny před spaním vypít jeden šálek silného čaje.

Tužebník

   Latinský název

    Filipendula ulmaria

   Signatura

   Jupiter

   Hlavní složky 

    kyselina salycilová, silice, třísloviny, slizy, 
    flavonoidy

   Vlastnosti 

   zahřívající a zvlhčující

Jedna z posvátných bylin druidů.
Lidové názvy :
královna luk, nevěstinka, luční dáma
Pěstování :
Slunce i slabé zastínění. Půda vlhká, úrodná. Rozmnožování - výsev na jaře, dělení trsů na podzim. Jednotí se nebo rozsazuje na 30 cm. Nevhodné do pro pěstování v bytě.
Sběr :
Sklízíme mladé listy před rozvinutím květů a právě se rozvíjející květy a to v období  červenec- srpen.
Lékařské použití :
Léčba žaludečních a dvanácterníkových vředů, snižuje tvorbu žaludečních kyselin, čímž zabraňuje překyselení těchto orgánů. Ovlivňuje trávení, redukuje stagnaci jater a podporuje činnost imunitního systému. Dále se používá v případech revmatické artritidy, chronických peptických vředů. Zamezuje tvorbě krevních sraženin. Bylina má protizánětlivé účinky, odstraňuje nečistoty v krvi. Lze použít jako náhražka za steroidy, pouze po konzultaci s lékařem !!! Tužebník má antiseptické účinky a je silnou močopudnou drogou - při potížích s ledvinami či močovým měchýřem. Uplatní se při bolestech hlavy a při zánětech kloubů, neboť má tlumící účinky. Jeden z nejlepších prostředků na dětské infekční choroby - plané neštovice, příušnice, také k řádnému vypocení, úprava metabolismu, snížení nadváhy. Jupiter je planetou, která ovlivňuje vyživování buněk a vytváření tukových tkání.
Emocionální použití :
Vhodná pro lidi, kteří jsou příliš zkostnatělí, zatuhlí a potřebují se naučit správně relaxovat. Odtažitost může být zapříčiněna zlobou, strachem či obavami. Povznáší a uklidňuje, posiluje a utišuje. Vhodné pro mladé ženy obávající se sexuálního života, stydlivé a bez sebevědomí. Tužebník je přiřazován korunní čakře, která nás spojuje s naší božskou podstatou a smyslem života. Napomáhá vybudovat vnitřní sílu a umožňuje nám nalézt víru a naději. Zavažte 15 g sušené byliny zabalte do bavlněného pytlíčku a uložte pod polštář.
Magické a rituální použití :
Bylina používaná při rituálu LAMMAS - oslava Matky Země a její hojnosti. Čarodějky nosí při tomto rituálu věnce tužebníku kolem krku pro jeho těžkou, narkotickou vůni, která umožňuje nositelkám opustit jejich fyzické tělo, spojit se živlem Země atd. K podpoře atmosféry veselí lze popíjet tužebníkový čaj. Meditace na úrovni korunní čakry. Posvátná bylina Druidů. Čarodějnice používaly tuto bylinu při rituálech na ochranu před negativními silami.
Očista domova
Tužebník se rozhází  po podlaze a když naplní místnost příjemnou vůní, zamete se společně s ostatním smetím..
Bolesti hlavy
tužebník přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme a osladíme medem.

Meduňka lékařská

   Latinský název

    Melissa officinalis

   Signatura

   Jupiter

   Hlavní složky 

   silice (citronelal, citral), třísloviny, hořčiny, sliz a 
   minerální látky

   Polarita

   ženská

   Živel

   voda

   Vlastnosti 

   uklidňující

   Kuchyňské použití 

   příprava salátů, ryb, majonéz, drůbeže, vepřového 
   masa, ochucení vína, ozdoba koláčů,  náhrada 
   citrónové kůry

Lidové názvy :
doubravnice, doušník, lemonika, marule, matečník, melisa, modra, planá máta, včelanka, rojovník.
Pěstování :
Tato vytrvalá, cenná medonosná bylina dobře roste na slunném stanovišti na těžších ne příliš vlhkých půdách zásobovaných živinami. Pěstuje se v zapuštěných květináčích  k zamezení růstu. Dorůstá výšky 90 cm. Rozmnožuje se semeny či dělením starých trsů. Semena vyséváme koncem dubna nebo počátkem května do pařeniště  a na podzim či na jaře v příštím roce rostliny vysázíme na stálé stanoviště. Tam vydrží 3 až 5 let. Rozrůstá se rychle.
Sběr :
Sklízejí se listy, případně nať a to před květem za suchého podmračného období - červen až srpen. Dále sbíráme květy - červen až srpen. Meduňku sušíme rychle ve stínu při teplotě do 40°C. Za dlouhého sušení droga hnědne !
Aromaterapie : silice -  parovodní destilace kvetoucí natě
Doporučené kombinace :
geránium, nerol, jalovec, ylang-ylang
Lékařské použití :
Blahodárně působí na trávicí systém, uklidňuje a utišuje bolesti, způsobené nadýmáním či křečemi, staví průjmy, vyvolané úzkostí a napětím a zprůchodňuje střeva v případech zácpy zapříčiněné depresemi a tísní. Ve formě teplého čaje působí na pálení žáhy, napomáhá asimilaci potravy, zejména tučných jídel, takže může být používána jako preventivní prostředek proti nadýmání či pocitům těžkosti. Je výborným lékem na nechutenství - uvolňuje napětí v zažívacím ústrojí. V případech dvanácterníkových či žaludečních křečí lze požívat meduňku společně s měsíčkem či kostivalem. Meduňka je vhodná na mírné bolesti hlavy způsobené zažívacími potížemi. Tato bylina zlepšuje cirkulaci krve a podporuje činnost srdce - léčba nízkého a vysokého tlaku. Napomáhá odstraňovat závratě, hučení v uších, v těhotenství též bolesti hlavy a ranní únavu. Bývá používána jako uklidňující prostředek při astmatu, těžkém kašli. Zvyšuje potivost - snížení horečky, léčba nachlazení, rýmy či jiných lehčích onemocněních nosohltanu. Bere-li se meduňka pravidelně, může odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti a protože působí jako mírný stimulátor dělohy, lze ji použít k utišení porodních bolestí. Koupele ze silného odvaru meduňky mohou vyvolat krvácení při opožděné periodě. Meduňka je cennou bylinou i v období přechodu - napomáhá utišit návaly, deprese, pocity úzkosti a bušení srdce. Pomačkané listy meduňky, vařené v troše vinného oleje - léčení nežitů.
Emocionální použití :
Meduňka působí v oblasti srdeční čakry, snoubí a osvěžuje srdce. Výborný prostředek proti depresím, netečnosti, negativním postojům, odvádí z mysli všechny problémy a špatné myšlenky, jež mají původ v melancholii, napomáhá rozveselení, odstraňuje pocity zoufalství a vnáší do života jedince světlo. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost koncentrace. Navozuje pocit bezpečí. Bylina je vhodná pro Ty, kteří potřebují být milováni, ale neumějí přijímat. Pomáhá zejména notorickým škarohlídům,lidem, kteří se cítí být poraženi, nemohou nalézt smysl života, nemají žádný cíl. Tato bylina má i vedlejší účinky v oblasti sexuální a je vhodná zejména pro ženy, které utrpěly samovolným potratem, byly sexuálně zneužity či prodělali gynekologickou operaci. Napomáhá obnovit pocit ženskosti, nalézt vnitřní integritu a celistvost.
Magické a rituální použití :
Rituál očisty (pouze pro ženy po prožití sexuálního traumatu). Rituál zdraví, úspěchu.
Aradia
bohyně měsíce, rituál zdraví
Meduňkový sirup
Na každých 450 g meduňky zalijte 1,75 g vroucí vody, macerujte 12 hodin (poblíž teplého zdroje), přeceďte a opakujte se stejným množstvím. Na 600 ml tekutiny 1 kg cukru za tepla řádně promíchejte. Sesbírejte nečistoty a stočte do lahví. Vydrží asi 1 rok. Užívejte dle potřeby 3x denně 1 lžičku s trochou teplé vody.
Spalničky - urychlení léčby
4 díly světlice; 4 d. meduňky; 2 d. lékořice; 2 d. květů černého bezu; 1 d. listů violky. Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje.
Deprese
Smícháme 50 g benediktu a 50 g meduňky. Přelijeme 3 lžičky směsi  1/2 l vroucí vody, 5 minut louhujeme, scedíme a užíváme denně 3 šálky teplého čaje.
Nespavost
spojená s poruchami prokrvení dolních končetin a s močovými potížemi. Smícháme 20 g meduňky, 20 g vřesu a 100 g kozlíku. Přelijeme 1 lžičku směsi šálkem vroucí vody, 5 - 10 minut louhujeme, scedíme a užíváme denně 1 - 2 šálky teplého čaje.

Jetel luční

   Latinský název

    Trifolium pratense

   Signatura

    Jupiter

   Hlavní složky 

    estrogenní látky, glykosidy, kumarin

   Polarita

    mužská

   Živel

    vzduch

   Vlastnosti 

    uklidňující a vysušující

   Božstva

    Rowen

Trojlístek symbolizuje  trojjedinost měsíční bohyně (pannu, matku a stařenu), pětilístek symbolizuje slávu, bohatství, věrnost milenců, zdraví a neštěstí.
Lidové názvy :
ďatelina, koničina, listnačka, trojlístek, sturek, štarejka.
Pěstování :
Jetel roste planě.
Sběr :
Sklízíme květy v období květen až červenec.
Lékařské použití :
Jupiter je planeta představující expanzi, podporující růst.  Výborné čistidlo krve - ekzémy, lupénka, svrab a jiná chronická onemocnění kůže, příznivě ovlivňuje tvorbu nových tkání. Na bolesti hlavy (ze stresu), bolesti dny. Uklidňuje nervový systém- křeče, nervové tiky. Užívá-li se denně - odstraňuje pocity úzkosti. Podpůrný prostředek při vážnějších onemocněních ženských pohlavních orgánů - zánět děložní sliznice, silně krvácivé menstruace, výplachy po porodu. Mast na ošetření prsů při kojení. Též vhodné na plicní potíže - dlouhotrvající kašel, kloktadlo při bolestech v krku. Stimuluje činnost jater a žlučníku, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje zácpu. Jetel lze použít do zábalu při dermatomykóze.
Emocionální použití :
Vhodná pro lidi skrývající své emoce, mající negativní postoje a nejsou sami schopni to změnit, odstraňuje deprese, zármutek, lítost, obavy. U osob jež trpí nevyřešenými problémy, zadržující svoji nenávist či žárlivost se vyskytují nádorová onemocnění častěji. K odstranění negativních postojů se doporučuje denně šálek čaje z květů jetele.
Magické a rituální použití :
Rituály plodnosti, ochrany, lásky, exorcismu, věrnosti, očistné rituály. Ochranný amulet.
Jetelová mast dle dr. Coffina
Na ošetřování prsů při kojení, otoky, nádory. Pánev většího obsahu zaplňte hlavičkami jetele, zalijte vodou a povařte 1 hodinu. Přeceďte a byliny vylisujte. Celý postup opakujte s čerstvým materiálem a odvarem z předchozího vaření. Opět po hodině přeceďte a zbylou tekutinu vařte tak dlouho dokud nezůstane smolně hustá. Nesmí se připálit !  Používejte ve formě obkladu.

Šalvěj lékařská

   Latinský název

    Salvia Officinalis

   Signatura

   Jupiter

   Hlavní složky 

   silice (až 30% thujonu), třísloviny, hořčiny, 
   estrogenní l., pryskyřice

   Polarita

   mužská

   Živel

   vzduch

   Vlastnosti 

   hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

   sýrové a tvarohové pomazánky, polévky, vhodné pro 
   jídla s rajčaty, při pečení chleba, do másla a 
  aromatických olejů, omáčky, nádivky, tučná masa, 
  klobásy.

Lidové názvy :
babské ucho, cigánovy gatě, kodice, smrtky, koníčky, vlčí chvost, šalvija.
Pěstování :
Dekorativní stále zelený polokeř dorůstající výšky  60 cm, roste na teplých, slunných místech, především vápnitých se suchou a chudou půdou.Lze ji vysazovat i na skalky, neboť působí okrasně květem i listy. Pěstuje se ze semen, které se vysévají přímo do volné půdy, nebo se předpěstují sazenice. Rozmnožuje se  dělením starých trsů či řízkováním. Vhodná pro pěstování na balkóně či na oknech.
Sběr :
Sbírají se listy a nať před květem - červen až srpen. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušných a stinných místech při teplotě do 35 °C.  Sušená droga by měla mít zelenou až stříbrošedou barvu. Aromaterapie : silice - parovodní destilace kvetoucí natě.
Doporučené kombinace :
jalovec, rozmarýn, santal, máta pep., levandule, meduňka, bergamot, citrón, yzop.
Lékařské použití :
Jaterní a ledvinové onemocnění. Poruchy trávení a zažívacího ústrojí. Onemocnění uší, nosohltanu, čelních dutin, katary, záněty mandlí, hltanu, hrtanu. Výborné čistidlo krve - říká se o ní, že plodí dobrou krev, tonizuje a napomáhá tvorbě tkání. Vhodná na zhotovení kloktadla či ústní vody - afty, záněty dásní, infekce apod. Při viklavosti zubů či paradentóze se doporučuje přikládat na dásně pomačkané listy šalvěje. Při chraptivosti či kašli pak šťávu z byliny zředit teplou vodou.Omezuje pocení, zejména v noci - studený odvar.
Také se užívá při nervovém vyčerpání, slabosti, bolesti hlavy. Šalvěj je podobná ženským hormonům - estrogenu - užití v pubertě, přechodu či nepravidelnosti menstruace. Zabraňuje návalům horka, přecitlivělosti a silnému krvácení. Pití horkého odvaru - vyvolává opožděnou periodu. Má-li žena dělohu příliš vlhkou a kluzkou, pak se jí doporučuje čtyři dny před tím než se setká se svým mužem, užít velké množství šťávy šalvějové smíchané se špetkou soli. Pomůže jí to nejen otěhotnět, ale i donosit. Po potratu jako regenerační prostředek. Pití šalvějového čaje po porodu zamezuje tvorbě mateřského mléka. Musí-li matka přestat kojit - pít šalvějový studený odvar po dobu 5 - 7 dní.  Ošetření drobných ran. Reguluje hladinu cukru v krvi. Dále se jí užívá při depresích.
Pro úplnost uvádíme, že:  
Šalvěj lékařská je mírně toxická narozdíl od šalvěje luční. Šalvěj luční má slabě narkotické účinky. Užívá se formou esenciálních olejů jako afrodiziakum či přísada do léčebných masáží  - antidepresivum. Má lehce euforické účinky.
POZOR :
Při dlouhodobém užívání může způsobit vysychání sliznic a kůže , proto se doporučuje užívat spolu s bylinami ovládané Měsícem či Venuší.
Emocionální použití :
Šalvěj působí v oblasti krční čakry, proto ji lze využít všude tam, kde jsou problémy s vyjadřováním (fyzické či psychické příčiny) ve formě kadidla či aroma-lampou denně, po dobu od úplňku do novu.  Podporuje dobrou náladu. Uvolňuje zadržované emoce (pláč, smích, nářek, žal atd.). Dýchací cvičení a uvědomění si místa zadržovaní emoce. Často pomáhá i verbální uvolnění jako křik, hlasitý smích atd.
Magické a rituální použití :
Rituál moudrosti, ochrany a přání. Posmrtný rituál, Meditace k zlepšení vyjadřování, Rituál Díké
Meditace ke zlepšení vyjadřování
Posaďte se pohodlně a vezměte šalvěj do ruky. Zavřete oči a uvolněte se. Zkuste s bylinou splynout, představte si, fialový květ šalvěje, jak se otevírá v teple slunečních paprsků za krásného letního rána. Pociťte teplo slunce, jeho laskavost a zdravou sílu. Nyní se soustřeďte na hlasivky, vzdáleně připomínající květ šalvěje. Sluneční paprsky tento květ rozevírají, uvolňují, obnovují jejich potenci a uzdravují. Vydržte v této pozici 5 -10 minut. Opakujte denně po dobu dvou týdnů.
Rituál Díké
rituál dlouhého života, šalvěj
Na oltáři rozložíme čtverec tmavě modré látky na které je vyšit trojitý kruh se symboly. V rozích jsou vyšity živlové trigony. Na trigony umístíme čtyři svícny s bílými svícemi a zapálíme je. Uvedenou bylinu nasypeme do číše a přelijeme 500 ml vroucí vodou. Přikryjeme pergamenovým papírkem s níže uvedeným textem a 5 minut necháme louhovat. Po tuto dobu meditujeme o životě, jeho smyslu. Poté čaj scedíme a nalijeme do zpět do číše a část vypijeme. Zapálíme pergamenový papírek a necháme jej shořet v Ahavah kam vylijeme zbytek čaje - oběť bohyni Dianě.
Kloktadlo
5 g šalvěje, 5g rozmarýnu, 5 g zimolezu a 5 g jitrocele
Byliny smíchat a povařit v 300 ml vína, do něhož jste přidali trocha medu.
Ústní voda
20 ml šalvějové tinktury, 80 ml růžové vody
 Přísady smíchejte a používejte 1 polév. lžíci na 300 ml vlažné vody 1 x denně.
Mazání na prsní bradavky
Na mírném ohni povařit čerstvé listy šalvěje společně s trochou medu - 30 minut (dokud med neztmavne) - poté nechat vychladit.
Bolesti břicha
Šalvěj přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Pijeme 4x denně půl šálku.
Noční pot - nespavost
Smíchejte 80 g šalvěje, 10 g přesličky a 10 g kozlíku. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vařit 5 - 10 min., scedit, denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Obezita
Smíchejte 25 g trnky, 25 g rozmarýnu, 25 g šalvěje a 25 g pelyňku pravého. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vroucí vody a po 5 minutách louhování scedíme. Pijeme 3 šálky teplého čaje denně.
Menstruace - oddálení
myrha 5g, zeměžluč 5 g, šalvěj 5g. Přísady pečlivě rozmělněte  a 2,5 g směsi přidejte k bylinnému čaji zhotovenému z kopřivy a máty. Dávkování : pijte dvakrát denně.

Byliny Marsu

   Prvek  : 

   oheň

   Orgán :

   žlučník

   Oblast působení  :

   představivost

   Typ :

   cholerický

   Funkce:

   upoutávání a přitahování

   Vlastnosti : 

   hřejivé a vysušující

   Byliny nerozepsané :

   bodlák, borovice lesní, cibule, česnek, dračinec obrovský, kmín 
   římský, koriandr setý, křen selský

Medvědice lékařská

   Latinský název

    Arctostaphylos uva-ursi

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    glykosidy, třísloviny, silice, flavonoidy

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Božstva

   Morrigana - irská bohyně války

Uva ursi znamená v latině - medvědí hrozen. Plody medvědice jsou velmi tuhé. Listy se používaly ve Skandinávii k vydělávání kůží.
Lidové názvy :
hrozník, kostrounek, nedvědice, tolokněnka, medvědí hrozen
Lékařské použití :
Vynikající bylina na akutní léčení ledvin. Jako desinfekční prostředek se používá při onemocněních močových cest. Zahřívá oblast močového měchýře a ledvin, jež je choulostivé na vlhko a chlad, tím že podporuje krevní oběh v těchto orgánech. Stimuluje činnost ledvin a odstraňuje z ledvin přebytečné množství kyseliny močové. - léčba akutních i chronických zánětů močového měchýře, močové trubice, ledvin, dnu, ledvinové kameny atd. Bylina působí mocněji je-li moč alkalická. Ta je převážně u vegetariánů, proto konzumenti masa by měli před užitím  čaje užít půl lžičky sody bicarbony, aby účinek medvědice podpořili. Bylinu lze užívat k léčbě artritidy, objevují-li se zároveň ledvinové problémy. Droga je silně adstringentní, staví krvácení z močových cest a reprodukčních orgánů. Vhodná při silně krvácející menstruaci, neurčitých vaginálních výtocích, pohlavních chorobách a hemeroidech. Medvědice vysušuje nepříznivou vlhkost vyskytující se v děložní oblasti.
POZOR :
Neužívat drogu déle než tři týdny. Potřebujete-li pokračovat, přerušte ji na tři týdny a poté dávku opakujte. Pokaždé, než začnete Mědvědici lékařskou užívat, konzultujte léčbu s odborným lékařem. Během léčby nepijte černý čaj. Neužívat v těhotenství.
Emocionální použití :
Bylina je spojena se základní čakrou, ze které pocházejí základní životní instinkty, odvaha a obavy. Je-li tato čakra zablokována vytváří se pocity strachu vedoucí k fobiím. Podporuje sebevědomí, pomáhá vybudovat ochranný štít. Umožňuje, aby se v mírné formě projevily prvopočáteční příznaky vzteku a nehromadily se v těle - vznik depresí apod. Užívání byliny  zmírňuje bouřlivou vášeň a usměrňuje využívání energie k smysluplnějším účelům. V případě potřeby nasypte hrstku sušených bylin na dřevěné uhlí.
Magické a rituální použití :
Podpora okultních činností ke zvýšení psychických sil. Indiáni ji užívali při svých náboženských obřadech. Vhodná pro astrální projekce. Nasypete listy této byliny do otevřené skleněné mísy a postavte na oheň.
Směs na léčení močového měchýře:
25 g listů medvědice, 25 g květů tymiánu, 1,2 l vody. byliny smíchejte a přelijte vařící vodou. Přikryjte a ponechejte 20 minut odstát. Nálev vypijte v průběhu 48 hodin. Léčbu na 7 dní přerušte a poté proces opakujte, dokud nedojde k odstranění symptomů.
Mixtura na cystitidu:
30 ml tinktury proskurníku lék., 30 ml tinktury z medvědice lék., 20 ml z tyčinek kukuřice seté, 10 ml tinktury z pýru plazivého a 10 ml tinktury řebříčku obec. Výroba jednotlivých tinktur je popsána v kapitole Bylinné lektvary - receptury. Tinktury smíchejte dohromady v uvedeném poměru a uchovávejte ve tmavém skle.
Dávkování: Do šálku nalijte 5 ml mixtury, zalijte 1/2 šálku vroucí vody. Po zchladnutí  lektvar po doušcích vypijte. Pijte velké množství tekutin a vyvarujte se alkoholu.
Revmatismus
Smíchejte 10 g medvědicového listu, 10 g průtržníku lysého, 10 g kručinky, 10 g vřesu, 10 g třezalky, 10 g puškvorce, 10 g levandule, 10 g šalvěje a 20 g jehlice trnité. Přelijte lžičku šálkem vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte denně při snídani 1-2 šálky teplého čaje.

Zázvor

   Latinský název

    Zingiber officinalis

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    silice, pryskyřice

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    koření

Lidové názvy :
dumbír, ginger
Lékařské použití :
Nachlazení, katary, špatný krevní oběh, omrzliny, zimomřivost, nízký tlak, závratě, deprese, trudnomyslnost, bolesti nejen v kostech, artritida, ale také zažívací potíže, menstruační křeče způsobené prochlazením.
POZOR :
Nepoužívat při potížích s vysokým krevním tlakem, žlučníkových vředech a střevními záněty. Zázvor tyto nemoci podporuje.
Emocionální použití :
Vhodné pro flegmatiky a melancholiky. Působí v oblasti čakry solar plexu.  Pomalu zahřívá zatuhlé pocity, uvolňuje napětí, odstraňuje lhostejnost, chladnost, povýšenost a rezervovanost. Vhodné pro lidi nedůvěřující okolnímu světu. Potřebujete-li zmobilizovat své síly, vypijte čaj z kořene zázvoru.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : peníze, láska, štěstí, síla. Zajišťuje úspěch při magické operaci. Požívá se před rituálem.
Citrónovo-zázvorový sirup
100 g nastrouhaného kořene se přelije 1 l vody, přidá se citr. kůra a přivede k varu. Za mírného varu se vaří 45 - 60 min. Poté se přecedí  a přidá se na každých 600 ml tekutiny 450 g cukru a šťávu z 1 malého citrónu. Vařit 10 min. Zároveň se odstraňují nečistoty. Po vychladnutí lze sirup stočit do lahví. Dávkování : 1-2 čaj. lžičky dle potřeby.
Ranní nevolnost v těhotenství
110 ml tinktury zázvoru, 10 ml tinktury heřmánku, 10 ml tinktury z mandarinovníku sladkého, 10 ml tinktury z měrnice černé a 10 ml tinktury z meduňky lék. Výroba jednotlivých tinktur je popsána v kapitole Bylinné lektvary - recepty. Uchovávejte tinktury jednotlivě v lahvičce z tmavého skla s kapátkem. Při prvním náznaku nevolnosti si kápněte na jazyk 2-3 kapky vybrané tinktury. Tinktury obměňujte.
Předmensrtuační syndrom
120 g tang kvej/dang gui (angelica sinensis), 20 g paj šao/bai sbao (kořen pivoňky - Paeonia lactiflora), 5 g usušené slupky mandarinovníku sladkého, 5 g usušeného kořene lékořice lysé, 2 g čerstvého zázvorového kořene, 10 g usušeného sporýše lékařského, 2 g usušené máty peprné, 1 litr vody.

Hloh obecný

   Latinský název

    Crataegus laevigata

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    glykosidy, třísloviny, silice, flavonoidy

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Božstva

   Cardea, Flora, Hymén

Hlohem se zdobí májky. Je jedním z posvátných stromů Keltů, kteří jej nazývali UATH (krása, strom 6. měsíce). Díky své síle plodnosti se jej používá při svatebních obřadech. Naopak listím se podporovala cudnost a celibát.  Dříve nechyběl hloh na zahrádce žádné čarodějnice.
Jiné názvy :
hloch, loh, hlohovec, pluháč, plodům - kukaččiny perličky, hrášek skřítků
Pěstování :
Roste na kamenitých stráních, mezi křovinami a na okrajích lesů. Teplomilná rostlina.
Sběr :
Sklízí se květ, list s květem, květen - červen, výjimečně jen listy, plody září - říjen. Květy sušíme ve stínu při teplotě do 40°C, plody  do 70°C.
Lékařské použití :
Hlohové bobule jako prvořadý prostředek na různá srdeční onemocnění, pravidelnější činnost srdečního svalu, regulace vysokého i nízkého tlaku, uklidnění tlukotu srdce, způsobeného tachykardií, k rozšíření koronárních tepen u anginy pectoris a tlumení jejích bolestí, zlepšuje kondici tepen, preventivně působí proti arterioskleróze. Podporuje činnost srdce a celkovou vitalitu člověka. Činí tělo dynamičtějším a odstraňuje z něj různé bloky a překážky. Tam kde dochází k zadržování vody v těle kvůli nedostatečné funkci srdce, mohou plody hlohu pomoci k odstranění nadbytečných tekutin. Listy a květní poupata mají sedativní účinky na nervový systém a krevní oběh.Vhodné je použít tinktury při odstraňování zabodnutých trnů a třísek.
Emocionální použití :
Působí v oblasti srdeční čakry. Vhodné pro lidi, jež jsou plni zloby - nemohou vyjádřit lásku, která je v nich zablokována. Zejména vhodné pro případy ztracené lásky, po rozchodech partnerů - bobule hlohu vložte do pytlíčku pod polštář. Konstruktivní využití agrese : Destruktivní energii využít tvůrčím způsobem - jakýkoliv pohyb (sportování, tanec, sex). Jedná se o přemisťování energie z personální úrovně solar plexu do oblasti vyšší (srdce, hrtan), tak agrese může být vyjádřena méně osobní, neemocionální cestou.
Magické a rituální použití :
Rituály plodnosti, zachování cudnosti a štěstí. Ochranné účinky. Rituál Hymén.
Rituál Hymén
(v případě, že máte potřebu povzbudit a získat přehled, vystihnout podstatu problémů)
Plody hlohu použijte ve formě kadidla. Při vdechování kadidla se zaměřte na oblast solar plexu. Odtud přemisťujte energii do srdečního centra. E. Brooke tvrdí, že zde problémy uvidíme zřetelněji a hlavně s láskou a bez odsuzování. Vyhnete se pocitům studu a provinění k událostem, které nastaly.
Poruchy paměti
Smíchejte 20 g rozrazilu, 20 g puškvorce, 20 g meduňky, 20 ! g rozmarýny, 20 g hlohu a 20 g pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky 3 šálky vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte během dne 3 šálky teplého čaje.

Chmel otáčivý

   Latinský název

    Humulus lupulus

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    glykosidy, třísloviny, silice, flavonoidy

   Polarita

    mužská

   Živel

    vzduch

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

Pěstování :
Dvoudomý chmel se přirozeně pne na plotech a sloupech. Kromě pěstování piva se používá jako okrasná bylina. Dorůstá výšky 2 m. Pěstuje se ze semen, řízků či odnoží v bohaté půdě. Trvalá bylina s plazivým, bohatě rozvětveným kořenem a stonky (pravo-ovíjivé) dlouhými až 6 m. Dvoudomá rostlina kvetoucí od července do srpna.
Sběr :
Silice se získává destilací samičích květů.
Doporučené kombinace :
rozmarýn, zázvor
Lékařské použití :
Hypnotikum (účinný při zvýšené dráždivosti, zejména sexuální povahy). Uklidňující účinky -  hysterie, nespavost, anafrodiziakum, bronchitida, astma, dráždivý kašel, rozpouští hleny, střevní potíže nervového původu, snižuje krevní tlak, nespavost. Ovlivňuje činnost jater, tlumí horkost nejen jater, ale i žaludku, podporuje látkovou výměnu, čistí krev. Odstraňuje bolesti hlavy a nespavost způsobenou pocitem horka. Blahodárné účinky na ženské orgány - bolestivá perioda, zvýšení tvorby mléka mateřského, jež má na kojence uklidňující účinky. Močopudné vlastnosti - odvodňování, rozmělňování ledvinových kamenů. Uplatní se při bolestech uší, zubů, trychofycii, kožních potížích. Chmelové šišky vložené do polštáře umožňují hluboký spánek a tím i odpočinek. Chmel se přidává do sáčků a kadidel, jež mají uzdravovat.
POZOR :
Chmelová silice obsahuje látky podobné morfinu a proto by měla být užívána úsporně. Chmel podporuje melancholickou náladu - neužívat při depresích.
Emocionální použití :
Působí v oblasti sakrální čakry - pomáhá ženám po sexuálním traumatu - deset kapek tinktury denně po dobu několika měsíců. Zaznamenávejte si sny, představy a pocity. Vhodné pro choleriky a sangvinistiky. V této bylině je ukryto množství sexuální energie - pomáhá ženám stát se jistějšími v oblasti sexuální a posiluje vztah mezi láskou, rozmnožováním a vlastní sexualitou. Pytlíček chmelových květů na noc pod polštář.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : léčebné účinky, spánek.
Meditace o sexu
Chmel použít jako kadidlo. Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 15 minut. Zapalte tři svíce : na žhavou plotýnku položte sušený chmel a sečkejte až se vzduch naplní jeho dýmem. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Soustřeďte se na oblast pohlavních orgánů. Vizualizujte si dveře s nápisem SEX. Podívejte se v jaké jsou stavu.Chcete-li můžete je otevřít a vejít. Potkáte tam moudrou osobu, která vás povede. Následujte ji a zeptejte se na otázky, které vás zajímají.  Pokud máte pocit že jste skončily, vraťte se zpět dveřmi do místnosti v níž meditujete. Otevřete oči a zážitky zapište. Je možné, že k nalezení řešení budete potřebovat několik meditací.
Srdeční slabost
Spojená se stařeckým pokašláváním
Chmel  15 g, jablečník 15 g, hloh 50 g. 1 čaj. lžičku směsi přelijte vroucí vodou a 5 min louhujte. Denně pijte po doušcích 1 šálek teplého čaje.

Kopřiva dvoudomá

   Latinský název

    Urtica Dioica

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    glykosidy, třísloviny, silice, flavonoidy

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Božstva

   Thor

   Kuchyňské použití

   špenát, polévky, výroba piva

Lidové názvy :
pokřiva, prhlava, žahavka, žihlava
Pěstování :
Silný a nezdolný plevel, přitahuje včely a motýly. Dorůstá do výšky 1,8 - 2 m. Zřídkakdy záměrně pěstovaná.
Sběr :
Sbírají se především listy. Od časného jara do května v odpoledních hodinách. Sušíme ji rychle v tenkých vrstvách do teploty 60 °C.
Lékařské použití :
Zbavuje tělo hlenů - jarní očistné kůry. Na astma, bronchitidu, katary. Kloktadlo při onemocnění mandlí či hrtanu a při bolestech v krku. Čerstvá šťáva zastavuje krvácení dásní, nosu, ale i vnitřního, zejména menstruačního. Ošetřuje pokožku v případě ekzémů, nežitů a akné. Vhodná v pozdějším období těhotenství, reguluje hladinu hemoglobinu, předchází anémii, stimuluje tvorbu mateřského mléka. Doporučuje se kdykoliv při větší ztrátě krve či příznacích chudokrevnosti. Silné diuretikum - očisťuje od kyseliny močové. Drcená semena jsou užívána při obezitě či při potížích se štítnou žlázou.
Emocionální použití :
Povzbuzuje element ohně a napomáhá k ovládnutí těžce manipulovatelných emocí. Zbavuje pocitů sebelítosti a sebeobětování, evokuje vůli, rozehřívá srdce, povzbuzuje vášeň. Umožňuje ženám uvědomit si své vlastní vnitřní zdroje, sílu a houževnatost.
Magické a rituální použití :
Nejoblíbenější bylina mezi čarodějnicemi. Rituály exorcismu, smyslnosti, ochrany. Kopřivou naplněná figurka či sáček dokáží odrazit prokletí. Vházení kopřivy do ohně odvrací zlo. Je-li nošena jako amulet, udržuje negativní síly v bezpečné vzdálenosti. Očistné koupele.

Pijte ji, pěstujte ji a používejte jako kadidlo !

Kopřivový lektvar
V třecí misce rozmělníme 25 g kopřivové sušené listy a přesijte přes sítko. Přidáme 75 g čistého medu. Uskladněte nejlépe v kameninové nádobě. Užívejte při potřebě odhlenění.
Kopřivové pivo
Smíchejte kyblík kopřivového listí, 3 - 4 hrsti květů smetanky lékařské, 3 - 4 hrsti svízele a 25 g strouhaného kořene zázvoru. Zalijte 7,5 l vody a vařte asi 15 minut. Poté přeceďte a přidejte 1 lžičku hnědého nerafinovaného cukru a krajíček chleba, potřeného kvasnicemi. Směs udržujte 6 - 7 hodin teplou. Odstraňte povrchové nečistoty a přidejte čajovou lžičku vinného kamene. Stočte do lahví. Užívejte k odstranění bolesti při dně a revmatismu.
Bledost
100 g kopřivy. Přelijte 3 čaj. lžičky kopřiv 1/2 l vroucí vody, nechte vylouhovat 5 minut a sceďte. denně vypijte 3-4 šálky čaje po dobu 6-8 týdnů.
Podpora růstu vlasů
Smíchejte 50 g kopřivy a 50 g březového listu. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vroucí vody a 5 minut louhujte. Poté sceďte. Ráno a večer masírujte vlasovou pokožku teplým čajem.
Onemocnění močového měchýře a ledvin
Smíchejte 10 g kopřivy, 10 g zlatobýlu, 10 g jalovcového plodu, 10 g kořenu jehlice trnité, 10 g řebříček, 20 g přesličky rolní a 30 g březového listu. Tři lžičky směsi přelijeme třemi šálky vody a 5 - 10 minut vaříme. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně.

Vitex

   Latinský název

    Vitex agnus castus

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    hormonům podobné prvky

   Božstva 

    Ceres - bohyně setby a úrody, později ztotožňována s 
    bohyní Deméter = matka Země

   Polarita

    mužská

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

Při rituálech zasvěcení bohyni Ceres k ozdobě kočárů po dobu žní - cereálie.
Lidové názvy :
panenské plody, mnišský pepř,
Pěstování :
stále zelený strom nebo keř z rodu sporýšovitých - Středozemí.
Sběr :
plody - bobule se sbírají v říjnu
Lékařské použití :
Potlačuje sexuální touhy, reguluje menstruační cyklus, napomáhá donošení dítěte a k podpoře ovulace. Lze vyzkoušet v případech neplodnosti, při přechodu, při nedonošení a při potratu.
Pro úplnost uvádíme:
Největšího účinku lze dosáhnout dávkováním tinktury ráno na lačno. 15 kapek před snídaní. Užívejte po dobu 1 - 6 měsíců.
Emocionální použití :
Pokud Vás postihla smrt dítěte, udělejte si lázeň s vitexovými semínky. Zůstaňte v lázni 10 - 15 minut, nejlépe při svitu svíce a dovolte, aby vitexová semínka z vás vytáhla smutek a žal.
Magické a rituální použití :
Antické matróny používaly vitex při zasvěcujících rituálech bohyni Ceres - cereálie (lammas).
Lammas
rituál zasvěcen bohyni Ceres
Oltář se zdobí ovocem země : květinami, ovocem a obilím. Zapalují se zelené svíce. Z obilovin se zhotovují koruny. Děkuje se matce zemi za plody, které vydala a žádá se o úrodu na příští rok. Písně, tanec a poezie.

Pelyněk pravý

   Latinský název

    Artemisia absinthium

   Signatura

    Mars

   Hlavní složky 

    třísloviny, silice, hořčiny, vitamíny B a C

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

    dochucení nápojů

   Božstva

    Iris, Artemis, Diana

Lidové názvy :
absinth, hořký peluň, nechráše, pamětníček, pelun, polenek, stříbřík velký
Pěstování :
Tato jedna z nejzáhadnějších bylinek se pěstuje na přímém slunci či v polostínu. Vyžaduje ochranu před větrem a zimou. Dorůstá do výšky 120 cm. Množí se dělením starých trsů, řízkováním či ze semen.
Sběr :
Sklízí se nať či celá rostlina na počátku květu červen - srpen, sušíme při t. do 40 °C.
Lékařské použití :
Jaterní potíže : žloutenka, žlučníkové kameny, cirhóza. Léčení alkoholové a drogové závislosti. Vhodné jako prevence proti virovým onemocněním, chronickým infekcím či léčbě parazitů. Uvolňuje dýchací cesty při katarech, ucpaných nosních  a čelních dutinách. Pročišťuje krev, odstraňuje poševní výtoky. Rozšiřuje kožní póry, čímž usnadňuje pocení.

POZOR : Neužívat déle než 3 týdny. Dávkování nepřekračovat !!!

Emocionální použití :
Podpora odvahy, troufalosti, nebojácnosti a neústupnosti. Vhodná při depresi, letargii, nerozhodnosti. Uvolňuje zlobu a napětí.

POZOR : Neužívat při pocitech nesoustředěnosti, při zármutku a v šoku !!!

Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : psychické síly (kadidlo), ochrana, láska(odvar), vyvolávání duchů (spaluje se spolu se santalovým dřevem). Dále se jej užívá k výrobě amuletu lásky. Pelyněk byl objeven bohyní Dianou, která jej darovala léčiteli Chironovi.
Vyvolání opožděné menstruace
Smíchejte 10 g pelyňku, 10 g šalvěje a 10 g máty peprné s medem tak, aby vznikla hustá pasta, kterou nanesete na plátno a přiložíte na oblast podbřišku.
Menstruační bolesti
Smíchejte 2,5 g bukvic, máty polej a pelyňku s trochou vody a vína. Povařte a pijte za horka.
Poruchy paměti
Smíchejte 20 g rozrazilu, 20 g puškvorce, 20 g meduňky, 20 ! g rozmarýny, 20 g hlohu a 20 g pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky 3 šálky vody a vařte 5-10 minut. Sceďte. Vypijte během dne 3 šálky teplého čaje.
Jarní očistná kůra
5 g svízele, smetanky a pelyňku přelijte 600 ml vody a nechte řádně vylouhovat. Aplikujte 1 vínovou skleničku 3x denně po dobu 1 týdne.
Lupus vulgaris
Smíchejte 25 g ptačince, přesličky, jitrocele a pelyňku pravého. Přelijte 3 lžičky směsi 1/2 l vroucí vodou a 5 minut louhujte. Po scezení denně vypijte 3 šálky čaje.
Urychlení porodu
Smíchejte 10 g routy vonné, 10 g černobýlu, 10 g pelyňku, 600 ml oleje a 1 lžičku cukru. Směs povařte 30 minut - olej se nesmí přehřát, přeceďte a masírujte děložní oblast. Podpoříte tím stahování svalstva.

Bazalka pravá

   Latinský název

    Ocimum basilicum

   Signatura

    Mars

   Polarita

    mužská

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    hřejivé a vysušující

   Kuchyňské použití 

   Vhodné koření do teplých pokrmů, salátů, zálivek, 
    octů. Doplněk česnekové vůně.

   Božstva

   Erzuline - pohanská bohyně lásky, Višnu

Bylina odhání z pozemku kozy, naopak přitahuje škorpióny.
Lidové názvy :
bazalička, bazilika
Pěstování :
Běžně pěstována, ojediněle zplaňující. Dorůstá do výšky 40 cm.
Sběr :
Aromaterapie - silice se získává parovodní destilací.
Doporučené kombinace :
Geránium, majoránka, yzop, bergamot, nerol, meduňka, levandule.
Lékařské použití :
Kožní problémy - svědivost, tonizuje, prokrvuje pleť, antiseptické účinky. Nervové tonikum - napomáhá koncentraci, antidepresivum, nervozita, úzkost, nespavost, mentální vyčerpanost, bolesti hlavy (migréna). Dýchací aparát - bronchitida, dýchací problémy, nachlazení, ucpané dutiny. Snižuje horečku, podporuje pocení, trávení, pomáhá při žaludečních potížích, nevolnostech, zvracení. Též užívána při menstruačních bolestech. Má repelentní účinky - štípnutí hmyzem. Vhodná pro diety.

POZOR : Nepoužívat v těhotenství !!

Magické použití  :
Využití rostlinných sil : láska, exorcismus, bohatství, levitace, ochrana. Očistné koupele.

Byliny Saturnu

 Prvek  : 

    země

 Orgán :

    slezina 

 Oblast působení  :

   myšlení 

 Typ :

   melancholický

 Funkce:

   zadržovací 

 Vlastnosti : 

   horké a vysušující

 Rostliny níže 
   nerozepsané :

   břečťan popínavý, buk lesní, durman, lobelka zářivá, oměj šalamounek,
   přeslička rolní, rdesno ptačí i hadí kořen, rulík zlomocný, tamarind indický,  
  tis  červený, topol bílý, violka trojbarev.

Kostival lékařský

   Latinský název

    Symphytum officinale

   Signatura

    Saturn

   Hlavní složky 

    v kořenu : alanoin,  pryskyřice, alkaloidy, sliz
    v květních vršcích : vitamin B 12, vápník

   Polarita

    ženská 

   Živel

    oheň

   Vlastnosti 

    chladivé a vysušující

Lidové názvy :
černé koření, černý kořen, chropáč, kazival, kostibal, medunica, mudronice, sladký lupen, svalník, stříbrník, trudovník
Pěstování :
Trvalka bez vůně. Zvonkovité květy. Jedna rostlina postačí k zakrytí velké plochy, dorůstá do výšky 90 cm.
Sběr :
Sbírá se kořen v období  září - říjen. Suší při teplotě max. 60 °C.
Lékařské použití :
Vršky květů :
Při zánětech plic a ledvin odebírá horkost, Vhodné k léčení pohybového ústrojí : klouby, přetržení vaziva, zlomeniny. Vzhledem k podpoře růstu tkáně a obnovy buněk vhodné k léčení kůže např lupénka a na nezanícené rány.
Kořen :
Značné množství slizu, které ochlazuje a uklidňuje záněty (zažívací ústrojí) - střevní potíže, křeče.
Čaj se pije ihned ráno po probuzení.
Emocionální použití :
Působí v oblasti základní čakry. Pomáhá lidem neschopným nalézt si pevnou základnu, např. při pocitech ztracenosti a beznaděje.Pomalu obnovuje životní vitalitu, navrací zpět do reality. Léčí emocionální traumata.
Magické a rituální použití :
Rituál při zatmění měsíce, rituály síly a moudrosti, rituály odtržení současnosti od minulosti, přetržení vztahů k jiné osobě, posílení vlastního sebevědomí. Moc nejen ničit, ale i stavět. Bezpečnost během cest, peníze. Přidává se do zavazadel - ochrana před ztrátou či ukradením. Smíchán s černobýlem prohlubuje stavy transu, koncentraci a vizualizaci.

Přeslička rolní

   Latinský název

    Equisetum arvense

   Signatura

    Saturn

   Hlavní složky 

    silice, saponiny, flavonoidy, alkaloidy, křemík, draslík, hliník

   Živel

    země

   Vlastnosti 

    chladivé a vysušující

Lidové názvy :
bezlist, blivačka, cepílek, divé proso, duvok, chvost, kanviš, kociál, plivačka, praslica, přáska, přesličí, třaslavice, usranka, věchtoví
Pěstování :
roste planě.
Sběr :
Sbírá se nať, červen - září, suší se při teplotě max. 40 °C.
Lékařské použití :
Napomáhá stavbě kostí a jiných tkání. Urychluje léčbu zlomenin.Podporuje tvorbu krve, vhodná při porodu, potratech, vážném zranění. Také se používá při chronické anémii, silně krvácivých menstruacích, žaludečních a dvanácterníkových vředech. Přeslička je adstringentní a zastavuje krvácení z plic, ledvin a zažívacího traktu. Příznivě působí i na záněty močového měchýře. Zabraňuje růstu bakterií. Užívá-li se přeslička dlouhodobě (po několik měsíců), má blahodárné účinky na poškozené vlasy, nehty a kůži. Tradičně se užívalo přesličky k léčbě tuberkulózy, k vybudování obranyschopnosti a k posílení tělesné kondice. Bylinu lze využít i v případech neudržení moči, při výhřezu dělohy nebo močového měchýře.

POZOR: Neužívat bez předchozí porady lékařem, zvláště, pokud jste diabetik. Na výše uvedené potíže užívejte přesličku ústně nebo formou koupelí.

Emocionální použití :
Napomáhá vyrovnávat melancholický typ - deprese, pocity osamění, nedostatek lásky. Spojená je se základní čakrou.
Má pročišťovací funkci. Podporuje: přemýšlivost, koncentraci, metodický přístup.
Magické a rituální použití :
Rituál SAMHAIN - zakopání válečné sekyry
Samhain
rituál zakopání válečné sekyry
Čarodějkami označován za konec roku, kdy nastává čas zúčtování se starými problémy. Abychom do nového roku šli s čistým štítem (vhodnější je práce ve skupině), najděte si místo, kde lze bezpečně založit malý oheň. Doprostřed ohniště umístěte malý kotel. Vytvořte kolem něho kruh a zaříkávejte duchy čtyř světových stran a Hekaté, bohyni temnoty, která vládne ukrytým a tajným věcem. Do kotle vhazujte přesličku. Na kousek pergamenového papírku se napíše vlastnoručně název věci s níž se chcete rozloučit (nepříjemná záležitost, člověk, staré účty, zášť atd.) Psaní se zapálí a vhodí do kotle, přičemž se rozloučíme slovem "sbohem" . Rituál ukončete rozpuštěním kruhu. Popel svých starých problémů se rozhodí do čtyř světových stran a bez ohlédnutí se opustí místo.

Divizna malokvětá

   Latinský název

    Verbascum thapsus

   Signatura

    Saturn

   Hlavní složky 

    Slizy, éterické oleje, saponiny, pryskyřice, flavonoidy, glykosidy

   Živel

    Země

   Vlastnosti 

    Ochlazující a zvlhčující

Jiné použití:  odvar zesvětluje vlasy
Lidové názvy :
děvina, fousáč, královská svíce, kruželice, ločidlo, oběračka, oranka, chvost
Pěstování :
Pěstuje se v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti, dvouletka rostoucí ze semen dorůstá výšky 2 m.
Sběr :
Sbírá se květ a list, červenec - září, suší se při teplotě max. 80 °C.
Lékařské použití :
Uvolňuje plicní hleny, vůči plícím je nedráždivý, tonizuje je a uklidňuje. Vhodný při chronické bronchitidě. Je základem ve směsích proti kašli.Vhodná i na ušní potíže: bolesti uší, zvonění, mastoidní infekce a hromadění mazu. Zábaly z květů divizny působí příznivě na trichofycii a jiné kožní infekce.
Emocionální použití :
Působí v oblasti čelní čakry, která je spojena s psychikou a spirituální vizí (čakra třetího oka).
Magické a rituální použití :
Smíchaná s černobýlem podporuje jasnozřivost.
Senná rýma
10g mladých listů divizny smícháme se světlíkem. Přelijte šálkem vody a nechte louhovat. Poté přidejte lžičku včelího pylu. Pijte denně po celé léto.
Astrální cestování
Diviznu - použít jako výplň spacího polštářku - vyvolává astrální cestování.
Očistný rituál
rituál očisty po ukončení rituálu
čajem z divizny omyjte oltář a magické předměty používané při obřadech, podlahu a pokropte jím oděv.

Konopí

   Latinský název

    Canabis  sativa L.

   Signatura

    Saturn

   Polarita

    ženská 

   Živel

    voda

Kuchyňské použití:   veselé máslo, chacha-bramboráky, vtipná kaše atd.
Lidové názvy :
americký hašiš, bang, ganja (Indie), djoma, (Brazílie), grifa (Mexiko), habak (Turecko), charas (Asie), mariána, marihuana, maruška, tráva,
Magické a rituální použití :
Velký význam v magii. Rituály lásky a věštění. Konopí je součástí mnoha kuřidel, která rozšiřovala brány vnímání a vyvolávala vize a jasnozřivost. Konopí se spaluje před magickými zrcadly, aby vyvolalo vize. Přidává se do směsí kuřidel usnadňujících meditaci.

Byliny Merkuru

   Prvek  : 

 země

   Orgán :

 plíce a nervový systém

   Oblast působení  :

 myšlení

   Typ :

 melancholický

   Funkce:

 zadržovací

   Vlastnosti : 

 stabilizující, uklidňující, tišící

  Byliny níže 
  neuvedené :

 kapradiny, majoránka,  morušovník, muchomůrka, pelyněk brotan,  pískavice řec. seno, voskovka

Nevhodné pro osoby trpící depresemi

Oman pravý

 Latinský název

 Inula Hellenium

  Signatura

 Merkur

  Hlavní složky 

 silice, hořčiny, triterpeny, slizy,  inulin

  Polarita

 mužská

  Živel

 vzduch

  Vlastnosti 

 hřející a vysušující

  Kuchyňské použití 

 ochucení jídel

Název je odvozen od údajně nekrásnější dívky Starého Řecka Heleny. V Dánsku se jí říká Elfi šťovík. Oman je zmiňován již ve středověkých herbářích.
Pěstování :
Tato vysoká odolná trvalka se pěstuje ve vlhké půdě. Dorůstá 2 m. Množí se dělením kořenů.
Sběr :
listopad až březen kořen (ve druhém roce - pokud možno čerstvý)
Lékařské použití :
Lze ji využít při akutních astmatech, černém kašli, bronchitidě, chronických katarech (hlenovitá onemocnění protichůdná těm, jež jsou zapříčiněná Měsícem a Venuší). Zahřívá a upevňuje plicní tkáně, usnadňuje vykašlávání, omezuje vznik zánětů a přispívá k likvidaci infekci. Zvyšuje potivost, je účinný proti kašli, který se dostavuje v průběhu noci anebo při poloze vleže.

POZOR : Bylina horká a vysušující - může přivolat horečnaté stavy. Užívejte velmi zřídka a v malých dávkách u cholerických a sangvinických typů povah.

Emocionální použití :
Působí v oblastí čelní čakry a tak zvaného "Vyššího myšlení". Je vhodný zejména pro intelektuály. Zejména pro ty, kteří ve své mysli opomíjejí své fyzické tělo. Tito jedinci bývají pohublí, kostnatí, nezdravě vyhlížející, často citově zatuhlí. Oman pomůže těmto lidem odstranit citovou zablokovanost. naučí jedince uvolnit se a více důvěřovat vlastním pocitům. Podle potřeby užívejte 5 kapek tinktury denně.
Magické a rituální použití :
Čelní čakra je spojována s jasnozřivostí, schopností vidět čistě, schopnosti rozvíjet nadsmyslové vnímání. Chceme-li vědomě ovládat sílu své představivosti, je lépe použít spirituální vůli než emocionální, která vychází z oblasti solar plexu. Energie čelní čakry je neutrální, nemá citové zabarvení. Využití rostlinných sil : láska, ochrana, duševní síla.
Meditace o jasnovidectví
Oman použít jako kadidlo. Nachází-li se měsíc ve vzdušném nebo zemním znamení, najděte si později v noci klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 15 minut. Zapalte tři svíce : bílou, modrou a žlutou. Na žhavou plotýnku položte sušený oman a sečkejte až se vzduch naplní jeho dýmem. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo. Soustřeďte se na místo mezi svým obočím. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, zkuste si uvědomit pramínek světla, který vychází z tohoto místa. Posvítí Vám na oblasti vašeho života, jež potřebují být vyjasněny. Nechejte se zaplavit různými představami a pocity, nerozebírejte, neanalyzujte ale ani je neodmítejte. Dopřejte si čas k objevování. Pokud máte pocit že jste skončily, vraťte se zpět do místnosti v níž meditujete. Otevřete oči a zážitky zapište. Je možné, že k nalezení řešení budete potřebovat několik meditací.
Podpora rozvíjení jasnovidectví : Divizna smíchaná s černobýlem.
Spojení s transpersonální vůlí
Oman použít jako kadidlo. Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 45 minut. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo, představte si že jste na letní prosluněné louce- kvetoucí rostliny, tráva a stromy. Cítíte teplo slunečních paprsků na kůži, cítíte přítomnost zvířat a hmyzu. Buďte součástí této louky, projděte se po ni a zkoumejte ji. Uvidíte cestičku, která vede na úpatí hory. Vydejte se po ní a dívejte se jak se krajina mění v závislosti na stoupání. Čím více se přibližujete, tím více se stává vzduch čistším. Vše kolem je v naprosté tichosti a nehybnosti. Konečně jste dosáhly cíle. Projděte klenutým vchodem a za ním uvidíte fontánu. Běžte k ní a zároveň si všímejte okolí. Uvědomíte si paprsek slunce, který září ve vodě fontány . Tento paprsek je symbolem vaší transpersonální vůle, jež se může jevit jako zvíře, melodie, barva, věc...dovolte tomu aby přišlo blíž. Nese Vám zprávu o vaši transpersonální vůli. Klaďte mu otázky a n dochutíme medem. K podpoře chuti, žaludeční tonikum, lék proti kašli. Dávkování : 2 sklenice vínové denně.
Utišující čaj proti bronchitidě
Smíchejte stejné množství omanového kořene, tymiánu, kopřivy a plicníku lékařského. Jednu čajovou lžičku přelijte do poloviny šálku vroucí vodou a nechejte odstát. Užívejte 2x až 3x denně.

Fenykl obecný

 Latinský název

 Foeniculum vulgare

 Signatura

 Merkur

 Hlavní složky 

 silice, sacharidy, pektiny, škrob

 Polarita

 mužská

 Živel

 oheň

 Vlastnosti 

 hřející a vysušující

 Kuchyňské použití 

 semena jako koření, listy k vepřovému masu,   omáčkám, nádivkám

 Božstva

 Prométheus, Dionýsos

Lidové názvy :
italský, římský, vlašský kopr, úkrop.
Pěstování :
Tato otužilá trvalka se pěstuje v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti. Na jaře se zasévají semena na stanoviště, poté vyjednotit nebo rozdělit kořeny.
Sběr :
podzim, plody, semena
Lékařské použití :
Odstraňuje chlad a vlhkost z těla. Tlumí nadýmání a ulehčuje vnitřnostem od plynatosti, tlumí bolesti vzniklé plynatostí. Pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Silice fenyklu upravují trávení , zvyšuje chuť k jídlu při nechutenství. Napomáhá činnosti jater, sleziny, žlučníku. Plicní lék - utišuje hrubý podrážděný kašel, očišťuje dýchací cesty od hlenů - astma, bronchitida atd. Šťáva z byliny zlepšuje zrak. Napomáhá odstraňovat nejasnost a rozmazanost vidění, jakož i infekce oka - aplikuje se přímo do oka.
Emocionální použití :
Fenykl má posilující a vyživující vlastnosti podobně jako mateřské mléko. Má uklidňující, utišující účinky a působí zejména na jemné, tvárné a klidné povahy. Pomáhá otevřít se lidem, kteří trpěli strachem, nedostatkem lásky a péče. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem.
Pijte fenyklový čaj kdykoliv budete pociťovat potřebu uklidnit se.
Magické a rituální použití :
Rituál na oslavu zrození dítěte, ochrana, očista
Křtiny
Dříve než uběhne 41 dní od narození dítěte uskutečněte setkání matek a dětí. Rodinná oslava. Miminko slavnostně vykoupeme ve vodě, do které jsme přidali fenyklový odvar.
Oční kapky
Smíchejte po čajové lžičce světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.
Trotulin proti menstruačním bolestem
Smíchejte bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí.  Zalijte bílým vínem. Před použitím ohřejte.

Levandule

 Latinský název

 Lavandula angustifolia

 Signatura

 Merkur

 Hlavní složky 

 silice, třísloviny, hořčiny

 Polarita

 mužská

 Živel

 vzduch

 Vlastnosti 

 hřející a vysušující

 Kuchyňské použití 

 ovocné saláty, kandování

Lavatio - lat. umýt. Bylina je zasvěcena bohyním Hekaté, Médei a Kirké. Čarodějky nazývají levanduli Elfím listem. Je používána k zahánění zla.
Lidové názvy :
devandula, dulenka, spikanard, špikrnát.
Pěstování :
Pěstuje se v suché, odvodněné a kamenité půdě na slunném stanovišti. Dorůstá výšky 90 cm. Množí se na jaře stonkovými řízky.
Sběr :
Sbírají se květy a to v období  od června do srpna.
Lékařské použití :
Stimulant trávicího ústrojí a bílých krvinek. Působí příznivě na činnost jater, posiluje žaludek a redukuje nadýmání a špatnou absorpci jídla. Snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje bušení srdce a tlumí návaly horka. Neužívat při potížích s nízkým tlakem. Působí dobře na osoby trpící katalepsií.  Levandule je výborným antiseptikem vnějším i vnitřním. Odstraňuje z krve nečistoty, škodlivé látky a toxiny. Jako kloktadlo se doporučuje při zánětech mandlí, bolestech v krku. Jako ústní voda působí blahodárně na dásně, afty a tlumí bolesti zubů. Dále se této byliny využívá zejména na uklidnění nervového systému - nespavost, fyzická únava či ke zklidnění myšlenek, jež jsou příčinou nespavosti. Během dne působí jako stimulant. Je výborným lékem při léčbě migrény, jak záchvatů tak dlouhodobě přetrvávajících bolestí. Tuto bylinu lze rovněž využít při častém omdlévání a při potížích se závratí a nevolností při cestování (autem, letadlem atd.). Esenciální olej byl s úspěchem použit při léčbě některých druhů rakoviny kůže.
Dalším významným využitím byliny je podpora léčby odvykání návykových potíží. Nedoporučuje se vysazení předepsaných léků !!! Poradit s lékařem.
Kouř levandule uspává a přináší úlevu.

POZOR : Diabetici by neměli levanduli užívat !!!

Emocionální použití :
Levandule je bylinou solar plexu, který se zabývá přijímáním zejména vnějších podnětů. Pokud se nekontroluje způsob přijímání, je člověk schopen přijmout všechny pocity, emoce a vibrace, které se mu nabízejí. Dokud se neusměrní jednání z oblasti srdečního a mozkového centra, je člověk  ovládán touhami, neposuzuje věc objektivně a nezaujatě. Bylina napomáhá regulovat příjem podnětů, uzavření tohoto centra, jeho ochranu a absorbování pouze těch impulsů, jež jsou pro danou osobu prospěšné a užitečné. Žena lehce ovlivnitelná svým okolím, si uvědomuje, jak násilí a zloba a zášť narušují její vnitřní vyrovnanost.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil : láska, ochrana, spánek, štěstí, mír, cudnost, očista, dlouhověkost. Čarodějky házely květy levandule do svatojánských ohňů - dým podporuje vidění a inspiraci. Inhalování levandulové vůně vyvolává stavy transu a jasnozřivosti, rozvíjí představivost, je výborným prostředkem na posílení koncentrace mysli, chceme-li se soustředit na konkrétní úkol. Při rituálech lásky velmi mocně působí na muže.
Klidný spánek , nervozita :
Půl hodiny před uložením do postele pijte levandulový čaj či si vetřete kapku éterického oleje do spánků a nebo jím lehce pokapejte polštář.
Levandulová lázeň :
Přidejte pět kapek levandulového oleje do lázně a dýchejte její vůni. Představujte si, že pocity, kterých se chcete zbavit, z vás vyprchávají stejným způsobem jako pára z vaší koupele.
Léčba migrény :
Smíchejte stejné části rozmarýnu a levandule. ze směsi připravte čaj a pijte jej denně po dobu nejméně 14 dnů na dosažení rovnoměrné cirkulaci krve v mozku. K utlumení záchvatu migrény si připravte horkou koupel, nakapejte do ní 15 - 20 kapek levandulového oleje. Setrvejte v lázni v klidu 15-20 minut. Pak si lehněte do zastíněného pokoje. Po probuzení by měla bolest ustoupit.
Malátnost či únava
kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g  - Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Levandulový křtící rituál
Dříve než uběhne 41 dní od narození dítěte uskutečněte setkání matek a dětí. Rodinná oslava. Miminko slavnostně vykoupeme ve vodě, do které jsme přidali levanduli. Poté jej slavnostně oblečeme.

Lékořice lysá

 Latinský název

 Glycyrrhiza glambra

 Signatura

 Merkur

 Hlavní složky 

 slizy, flavonoidy, saponiny, glukóza   voda

 Vlastnosti 

 hřející a vysušující

 Kuchyňské použití 

 bonbóny, nápoje

Glukos řecky sladký, riza - kořen. Též nazývána skytka. Lékořice je považována za ženskou obdobu kořene žen-šen (podobné složení látek i účinky) žen-šen je více stimulující, lékořice je spíše harmonizující.
Pěstování :
Kořen lze zakořenit v dobré písčité hlíně. Dorůstá výšky 1,2 m.
Sběr :
Kořen na podzim
Lékařské použití :
Vyčištění plic, zjasnění hlasu. Protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti - záněty plic, astma, peptické vředy. Snižuje žaludeční kyselost, zvyšuje produkci ochranných slizů trávicího ústrojí a respiračních cest, zvyšuje vylučování žluči - podpora jater. Tlumí křeče hladkého svalstva a dýchacího systému. Sráží horečku a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nejčastěji se této byliny užívá ve směsích proti kašli - svoji sladkostí vyrovnává hořkost ostatních přísad - je vhodná pro suchý a dráždivý kašel. Podporuje činnost chemikálií v těle - minerály, vitamíny, hormony, jakékoliv drogy. Ovlivňují funkci nadledvinek, zvyšují vitalitu, obranyschopnost, odolnost proti stresům. Vhodný doplněk hormonální léčby - nepravidelná menstruace, puberta, menopauza, neplodnost, nedonošení plodu.

POZOR : Delší užívání lékořice může způsobit zvýšení krevního tlaku (hlídat hodnoty !) a nedostatek draslíku (užívat smetanku lékařskou)

Emocionální použití :
Lékořice je temným a tajemným kořenem. Je spojován s vášní ve všech jejích podobách (láska, nenávist, žádostivost, pomstychtivost, zuřivost, šílenství zrozené ze sexuálních posedlostí). Bylina působí zejména na způsob projevu základních instinktů. Její síla je magická, ukrytá a těžce přístupná. Lékořice vyvolává rozpolcenost, odděluje mysl od cítění.

POZOR :
Nepodávat ženám, které jsou plaché, nesmělé či bojácné - bylina může vyvolat velmi silné cítění, může se stát, že tento druh energie nebudou schopny zvládnout.

Magické a rituální použití :
Rituály ochrany a lásky. Kálí Má byla hinduistická bohyně tvořivosti, ochrany i ničení. Je známá svoji destruktivní schopností, neboť požírala vnitřnosti svého druha Šivy (bývá zobrazována s kobrou kolem pasu, což znázorňuje sílu a vražednost ženského lůna, blízkou spojitost mateřství se smrtí. Tantrismus je systém rituálů a cvičení, které mají sloužit k pohlavnímu sebepoznání. Jde o jakousi sexuální magii, která poskytuje slast, energii i sebekontrolu. Ženy mají více duchovní energie než muži. A proto chce-li muž dosáhnout vyššího duševního potenciálu, může tak učinit pouze spojením se ženou. V učení TAO - čínské větvi tantrismu, se muži učili zadržet ejakulaci, aby nevyčerpávali svoji životní energii a dokázali tak posílit svou slabší povahu jang absorbováním síly jin z ženina orgasmu. Činili tak proto, že si byli vědomi silnější energie žen, kterou by vlastní extází jen umocňovali. Ze dřeva se vyrábějí kouzelné hole.
Sirup proti kašli
1,2 l vody; 1 čaj. lžička lněných semínek; 25 g kořene lékořice; 100 g rozinek, 100g cukru, 1 pol. lžíce octa. První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr a ocet a řádně promícháme. Podáváme před spaním.
Kašel dráždivý - uklidnění
15 g kozlíku lékařského; 15 g rozinek; 15 g anýzu; 15 g lékořice. Byliny přelijte vodou a přiveďte k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.
Metabolismus - úprava
1čaj. lžička kůry olše - řešetláku, 1čaj. lžička lékořicového kořene, 1čaj. lžička kořene a listů smetanky  a 1čaj. lžička violky trojbarevné. Namočte jednu polévkovou lžíci uvedené směsi bylin v 1 l studené vody a nechejte 3 hodiny louhovat. Pak směs přiveďte k varu, odstavte a přikryjte na 15 minut. Užívejte 2 polévkové lžíce denně.
Ústní voda
30 g kořene lékořice; 500 ml vody. Kořen zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a vařte 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.
Směs k urychlení léčby spalniček
4 díly světlice; 4 d. meduňky; 2 d. lékořice; 2 d. květů černého bezu; 1 d. listů violky. Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje.

Kozlík lékařský

 Latinský název

 Valeriana officinalis

 Signatura

 Merkur

 Hlavní složky 

 éterické alkaloidy, silice, kyselina valeriánová

 Polarita

 ženská

 Živel

 voda

 Vlastnosti 

 hřející a zvlhčující

 Kuchyňské použití 

 ochucení jídel

Valeriana - pochází z lat. = síla, zdraví. Součást lektvarů lásky. Bylina měla ochraňovat od blesků a uhranutí. Pachem kozlíku jsou přitahovány nejen krysy ale i kočky. Čarodějnice nazývaly tuto bylinu kočičí prackou. Američtí indiáni používali byliny k léčbě paralyzovaných končetin a epilepsie. Jako sedativa se používalo ve druhé sv. válce na nervové otřesy způsobené výbuchem bomb.  Oleje se užívalo k léčení cholery. Culpeper doporučuje kořen při morových epidemiích.
Lidové názvy :
baldryán, čertikus, dřevěnák, kozelec, odolen, paldran, valeriana.
Pěstování :
Vysoká bylina roste v zamokřené půdě, ale jinak není náročná na kvalitu půdy. Kořeny se dobývají ve 2-3 roce na podzim. Dorůstá výšky 1,5 m. Kvetoucí stonky se odřezávají pro podporu oddenků.
Sběr :
Vlastníte-li doma kočku, pečlivě uschovejte zásoby této byliny !!! Sbírá se kořen a to v období od listopadu až do března.
Lékařské použití :
Nejsilněji působící bylina na nervový systém. Velmi účinné sedativum, ale i hypnotikum, antismaspodikum. Tlumí bolesti a má lehce narkotické účinky. Lze jej využít při chronických i náhlých onemocněních, kdy je zapotřebí uklidnit celý organismus (chronická únava, nespavost, migréna, bušení srdce, křeče, závratě). Je vhodný pro ženy, které se snaží zbavit návykových prostředků (alkohol, drogy, barbituráty). Při opatrném dávkování může být dosaženo nezávislosti na návykovém preparátu. Lze využít při silných bolestech revmatismu, artritidy, ledvin, neuralgie či pásových oparů. Kozlíková tinktura rozpuštěná ve vlažné vodě tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku. Dále se jej užívá jako podpůrný prostředek k odstranění okamžité bolesti.

POZOR :
Vyšší dávky mohou způsobit bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu. !!! Používat nejdéle tři dny a poté na tři dny vynechat.

Emocionální použití :
Napomáhá odstraňovat obavy, které blokují kreativitu a sebe-vyjadřování. Vhodné pro lidi zavalené strachem, naplněni hrůzou a jež mají sklony řešit problémy povzbuzujícími prostředky.  Ženy často ztrácejí důvěru ve vlastní sílu a odvahu. Malé množství byliny uklidňuje emocionální stavy. Dodává odvahu a životní sílu, pomáhá nalézt rovnováhu mezi myslí a emocemi, vnáší mezi ně určitou harmonii. Přesouvá nahromaděnou energii ze solar plexu do místa srdeční čakry, tedy do vyšší oduševnělejší oblasti. Tím, že napomáhá vyrovnávat světlé a stinné aspekty duše, může redukovat hrůzu, panující v podvědomí, jež se projevuje ve snech, v obavách z duchů apod. Dovoluje jedinci vidět reálně obraz sama sebe.
Máte-li pocit strachu z temnot a zlých sil či nepopsatelné tísně, připravte si odvar z kořene kozlíku  či naplňte malý polštářek touto bylinou a vložte jej pod polštář.
Magické a rituální použití :
Kozlík lékařský se užívá při práci s magickými zrcadly, při hledání vlastní minulosti, při věštění, očistě, ochraně a k rituálům lásky. Napomáhá čarodějkám ponořit se hlouběji do záhad magie a jít až za hranice jejich obvyklých možností.
Směs na uklidnění dráždivého kašle
15 g kozlíku lékařského; 15 g rozinek; 15 g anýzu; 15 g lékořice. Byliny přelijte vodou a přiveďte k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.
Lék na šok, menstruační bolest
5 - 7 kapek kozlíkové tinktury rozpusťte v šálku vlažné vody, tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku.
Malátnost či únava
kozlík lék. 20g, bez černý 20g, třezalka 20g, heřmánek 20g, levandule 20g, lipový květ 20g  - Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. Přelít tři čajové lžičky této směsi 500 ml vroucí vody. Vylouhovat 5 min a scedit. Denně vypít tři šálky tohoto teplého čaje.
Nespavost
spojená s poruchami prokrvení dolních končetin a s močovými potížemi. Smícháme 20 g meduňky, 20 g vřesu a 100 g kozlíku. Přelijeme 1 lžičku směsi šálkem vroucí vody, 5 - 10 minut louhujeme, scedíme a užíváme denně 1 - 2 šálky teplého čaje.
Nadýmání
Smíchejte 10 g plodu kardamonu, 10 g puškvorce, 20 g kozlíku, 30 g máty pepr., 30 g heřmánku. Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 2 šálky vody, nechte vařit 5 - 10 minut a sceďte. Pijte 1 šálek po obědě a druhý večer před spaním.
Lék na neuralgii
8 - 12 kapek kozlíkové tinktury; 100 g oleje lisovaného za studena, řádně promíchejte.

Saturejka zahradní

Latinský název

Satureja hortensis L.

 Signatura

Merkur

Polarita

mužská

 Živel

vzduch

Vlastnosti 

hřející a vysušující

Kuchyňské použití 

koření - zvěřina, paštiky, vepřové maso

Lidové názvy :
čabr, čibr, saturyje
Pěstování :
Polootužilá letnička se sama vysemeňuje a má pálivou a mírně hořkou chuť. Dorůstá výšky 45 cm.
Na konci jara se semena vysévají na stinné místo. Semeno jen lehce vtlačte do země. Rozmnožuje se dělením trsů na jaře nebo na podzim. Stonkové řízky v létě. Lze pěstovat v bytě. Včas seříznout, aby nezdřevnatěla.
Lékařské použití :
Povzbuzuje chuť k jídlu, při lehkých poruchách trávení. Proti nadýmání, kloktadlo, dezinfekční prostředek
Máčením ve víně - nápoj povzbuzující organismus (po horečkách) .
Emocionální použití :
Posiluje mysl.
Magické a rituální použití :
Využití rostlinných sil :  duchovní síly

Mandragora

Latinský název

Mandragora oficinarum

Signatura

Merkur

Polarita

mužská

Živel

oheň

Vlastnosti 

hřející a vysušující

Božstva

Hekaté, Hathor

Lidové názvy :
alraume, apemum, arsena, dudain, morion, pokřín,
Magické a rituální použití :
Kořen ponechaný nejlépe na krbové římse - ochrana, plodnost, peníze, láska, zdraví. Vymýtání. Kořen se aktivuje tím,že jej po tři dny necháte ležet v klidu (na význačném místě), poté jej ponoříte do teplé vody na noc.

 A protože tento web nemá za cíl nahradit lékaře, ale pouze umožnit zájemcům, aby se seznámili s materiály zde uveřejněnými, potom máte-li nějaké zdravotní potíže, vždy léčbu konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.


... zpět na předchozí stranu
Esoterika rostlin  
Byliny Slunce
Heřmánek  římský
Jalovec
Měsíček zahradní
Rozmarýn lékařský
Zeměžluč
Čajovník
Byliny Venuše
Podběl obecný

Prvosenka jarní
Černý bez
Kontryhel žlutozelený
Pelyněk černobýl
Máta polej
Tymián
Sporýš lékařský
Ibišek čínský
Šanta kočičí
Byliny Měsíce
Ptačinec žabinec

Svízel přítula
Santál bílý
Jasmín
Plavuň vidlačka
Puškvorec obecný
Byliny Jupitera
Smetanka lékařská

Yzop lékařský
Lípa srdčitá
Tužebník
Meduňka lékařská
Jetel luční
Šalvěj lékařská
Byliny Marsu
Medvědice lékařská

Zázvor
Hloh obecný
Chmel otáčivý
Kopřiva dvoudomá
Vitex
Pelyněk pravý
Bazalka pravá
Byliny Saturnu
Kostival lékařský

Přeslička rolní
Divizna malokvětá
Konopí
Byliny Merkuru
Oman prav
ý
Fenykl obecný
Levandule
Lékořice lysá
Kozlík lékařský
Saturejka zahradní
Mandragora

Bylinné rituály
Esoterika rostlin
Léčivé byliny
Čarodějnická zahrada
Magie rostlin
Babské rady